Izraeli agressziótól tart Libanon

A vezérkari főnök teljes készültségre szólította fel a határt őrző katonákat

Külföld
  • 2017.11.21. - 12:51

Izraeli agressziótól tartva teljes készültségre szólította fel a határ közelében állomásozó katonákat Joseph Aoun libanoni vezérkari főnök kedden. Egy magas rangú izraeli tisztségviselő "zagyvaságnak" nevezte a figyelmeztetést.

"A rendkívüli libanoni politikai helyzet megköveteli tőletek a lehető legmagasabb szintű figyelmet és éberséget" - idézte a hadsereg Twitter-oldalán a vezérkari főnököt.
A libanoni függetlenség 74. évfordulójának előestéjén, Szaad Haríri lemondott miniszterelnök visszatérése előtt egy nappal tartott beszédében Aoun arra kérte a katonákat, hogy "határozottsággal és erővel válaszoljanak a békétlenséget, zavart szító és a nemzeti egységet, polgári békét fenyegető kísérletekre".
A hónap elején a Rijádban tartózkodó Haríri meglepetésszerűen bejelentette lemondását, belpolitikai válságba sodorva ezzel hazáját. A kormányfő kijelentette, hogy félti az életét, és kifogásolta Irán és a Hezbollah libanoni síita szervezet befolyásának növekedését országában. Lépését követően Libanon a szaúdi-iráni vetélkedés középpontjába került.
Aoun egyúttal azt kérte a csapatoktól, hogy éberen ügyeljenek az ENSZ 1701-es határozatának betartására, és őrizzék meg a stabilitást az izraeli határon.
Az 1701-es határozat vetett véget a 2006-os háborúnak az Irán támogatását élvező Hezbollah és Izrael között. A felek azóta kerülték az összeütközést. Az ENSZ békefenntartókat állomásoztat a két ország határán.
A határozat értelmében a libanoni hadsereg felel a biztonságért a határzóna libanoni részén, ahonnan minden más fegyveres erő - a Hezbollah katonai szárnyát beleértve - ki van tiltva. Az év eleje óta fokozódott a feszültség a Hezbollah és Izrael között, amely aggódva figyeli Irán és szövetségese térhódítását Szíriában és a régióban.
Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy vasárnap óta hadgyakorlatok zajlanak a szíriai határ közelében.

Reklám