Budapest területére is érvényes a tűzgyújtási tilalom, ezért nem szabad égetéssel megszabadulni száraz kerti hulladékunktól. A tűzvédelmi előírásokat, szabályokat komolyan kell venni, ellenkező esetben jelentős pénzbírsággal kell számolnia az elkövetőnek. A büntetés húszezer forinttól indul, de az összeg akár a hárommilliót is elérheti.
Fontos tudni, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Nonprofit Rt. mint hulladékgazdálkodási közszolgáltató 2005 óta szállítja el Budapest mind a tizenkilenc zöldövezetes kerületéből a kerti zöldhulladékot, amelyet ezután a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központban komposztálnak. Egy 2016-os kormányrendelet alapján 2016 elejétől a lehullott faleveleket és ágakat külön edényben vagy biológiailag lebomló hulladékzsákokban kell gyűjteni. A szakember ezzel kapcsolatban felhívta arra a figyelmet, hogy a fenyőféléket vagy a diófalevelet nem tanácsos összevegyíteni más fák avarjával, hiszen azok magas gyanta-, olaj- és mérgező anyag tartalmuk miatt nehezítik a komposztálás folyamatát, annak ellenére, hogy 2015 óta már nincs érvényben ilyen tiltás. Budapesten amúgy esztendőnként változó mennyiségben hatvan-nyolcvanötezer köbméter lehullott falevelet gyűjtenek össze, s ehhez jön még sok egyéb zöldhulladék is, például ágak vagy lenyírt fű. Az ebből kinyert termőföld jó áron értékesíthető a kereskedelemben.



