Haider al-Abádi iraki kormányfő csütörtökön visszautasította a függetlenségi népszavazás eredményének befagyasztására vonatkozó kurd ajánlatot.
A jelenleg Teheránban tartózkodó miniszterelnök jelezte: kizárólag a referendum érvénytelenítése esetén hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni.
"Nem érjük be kevesebbel, mint a népszavazás eredményeinek megsemmisítése és az alkotmány tiszteletben tartása" - írta közleményében az iraki miniszterelnök.
Abádi egyúttal kifogásolta, hogy a kurd vezetés akkor tartotta meg a referendumot, amikor az iraki kormány az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni offenzívájával volt elfoglalva, és semmibe vette a központi hatóságok tiltakozását.
Az iraki kurdok vezetői előző nap felajánlották: felfüggesztik a népszavazás eredményeit, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások a konfliktus rendezése érdekében.
A népszavazás eredményének megsemmisítését követelte az iraki kurd kormánytól Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter csütörtökön, Ankarában tartott sajtóértekezletén, amelyet élőben közvetített a CNNTürk hírcsatorna. "A visszalépés, amelyet Észak-Irak (vezetése) tett, egy fontos lépés, de egyúttal elégtelen. Szükség a referendum megsemmisítése is" - mondta Cavusoglu.
Egy másik sajtótájékoztatón Binali Yildirim török miniszterelnök is megszólalt a népszavazással kapcsolatosan, keményebb hangnemet megütve: "akármilyen döntést hoznak az iraki kurdok, az nem fogja jóvátenni a téves döntésük által okozott kárt. Mostantól a központi kormánnyal működünk együtt" - jelentette ki a török kormányfő. Yildirim hozzátette, hogy az iraki Kurdisztán "ártatlan lakosságával" nincsen problémája, annak saját, "felelőtlen vezetői" ártottak.
A török miniszterelnök megerősítette, hogy előző nap Ankarában, iraki hivatali kollégájával, Haider al-Abádival közösen elemezték annak eshetőségét, hogy Bagdad átvegye az ellenőrzést a Törökország és Irak közti egyetlen, haburi határátkelőhely felett. A határállomást jelenleg a kurd erők tagjai, a pesmergák ellenőrzik.



