Klaus Iohannis román államfő jóváhagyta a bukaresti kormány javaslatát, hogy Románia csatlakozzék az ENSZ globális migrációs csomagjához, amelyet december 10-11-én Marokkóban fogadnak el - közölte szerdán a román elnöki hivatal.
A kormány által kidolgozott, és immár az államfő által is jóváhagyott memorandumban Bukarest úgy értékeli, hogy az elfogadás előtt álló ENSZ-csomag nem bátorítja a migrációt, nem hoz létre új jogokat, hanem ihletforrásként összegzi azokat a jó megoldásokat, amelyekre az államok migrációs politikájukat alapozhatják. A memorandum leszögezi, hogy a globális migrációs csomag nem egy jogilag kötelező érvényű dokumentum, ilyenként tiszteletben tartja azt, hogy minden államnak szuverén joga saját hatáskörben dönteni bevándorlási feltételeiről, a nemzetközi joggal összhangban, továbbá nem irányoz elő pénzügyi hozzájárulást sem a csatlakozó országok számára.
Az ENSZ-csomag az érintett országok együttműködését célozza a törvényes migráció terén, "erősítendő a migráció és a migránsok hozzájárulását a fenntartható fejlődéshez" - olvasható a memorandumban.
A bukaresti memorandum felidézi, hogy az utóbbi másfél évben Románia a csomag kidolgozásának minden szakaszában részt vett, és kiegyensúlyozott, az Európai Unió egységes fellépését szorgalmazó álláspontot képviselt. Románia mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy a csomag rendelkezéseit ne tegyék jogilag kötelezővé, tartsák tiszteletben az államok szuverenitását, és tegyenek különbséget a törvényes és törvénytelen migráció, a menekültek és migránsok között.
Románia úgy ítélte meg, hogy az Európai Unió soros elnökségét hamarosan átvevő, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának ideiglenes tagságára pályázó országként csatlakoznia kell a globális migrációs csomaghoz, és ez nemzeti érdekeivel is összhangban áll. Romániát a szolidaritás elve, a migrációs kihívásra adandó átfogó és összehangolt válaszok megtalálásának szükségessége, valamint a szabályozatlan és törvénytelen bevándorlással járó negatív jelenségek, az idegengyűlölet, intolerancia, rasszizmus leküzdésének szándéka vezérelte döntésében - zárul a román elnöki hivatal közleménye.
Conte: az ENSZ globális migrációs csomagja összhangban áll az olasz bevándorlási politikával
Olaszországban a bevándorlásellenes Liga együtt kormányoz az Öt Csillag Mozgalommal (M5S), a paktum azonban megosztja a koalíciót: miközben Matteo Salvini olasz belügyminiszter, a Liga vezetője egyértelműen ellenzi a világszervezet migrációs csomagját, addig a miniszterelnök támogatja azt.
"Nem változtattam véleményemen, továbbra is támogatom a migrációs tervet uniós partnereinkkel. Mivel azonban politikai jelentőségű egyezményről van szó, úgy döntöttünk, a parlament elé utaljuk a kérdést" - mondta Conte.
Salvini az olasz parlament előtt a nap folyamán mondott beszédében ugyanakkor bejelentette, hogy Olaszország nem írja alá az ENSZ migrációs csomagját. "Az olasz kormány nem fog aláírni semmit, s nem fog Marrákesbe utazni" - hangoztatta a miniszterelnök-helyettesi tisztséget ellátó Salvini.
Mint mondta, Olaszország Svájcról vesz példát. "Az a Svájc, amely egészen a közelmúltig támogatta az ENSZ migrációs csomagját, időközben visszakozott. A parlamentnek lesz utolsó szava a kérdésben" - hangsúlyozta Salvini.
Bejelentette, hogy a Liga, a másik kormánypárttal, az Öt Csillag Mozgalommal megegyezésre fog jutni ebben az ügyben. Kiemelte, Enzo Moavero Milanesi külügyminiszter szintén támogatja, hogy a parlament elé utalják a kérdést.
Tavalyelőtt a világszervezet 193 tagja elfogadott egy közös nyilatkozatot, amelynek következményeként 2018 júliusában végleges formát öltött a migrációs csomag. A megállapodás deklarált célja a bevándorlás biztonságossá és legálissá tétele. Olyan kérdésekkel foglalkozik, mint a bevándorlók védelme, integrálásuk a fogadó országukba, illetve a saját országukba való visszajuttatásuk. A dokumentumot a tervek szerint december elején, a marrákesi csúcstalálkozón fogadják el.



