Brüsszeli értesülések szerint ha többnyire burkoltan is, de figyelembe veszi új migrációs intézkedéscsomagjában a magyar javaslatokat az Európai Bizottság. A visegrádiak továbbra is a kötelező kvóta ellen foglalnak állást.
Az Európát jelenleg sújtó válságokat, köztük a migrációs krízist csak közös erővel, európai szinten lehet kezelni – hangsúlyozta Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter a Prague European Summit fórumon. Kifejezte reményét, hogy az EU megtalálja azt az utat, hogy ne a kvótákkal, hanem más módon nyilvánítsa ki szolidaritását a háborús menekültekkel. Prága a napokban otthont ad a visegrádi kormányfők csúcstalálkozójának. A cseh fővárosban tárgyalt tegnap Milan Stech, a cseh szenátus elnöke, valamint Andrej Danko, a szlovák parlament elnöke. A két politikus egyetértett abban, hogy „a kis államokat nem szabad büntetni a véleményükért”. Danko megerősítette, Szlovákia és Csehország is teljesíti kötelezettségeit az Európai Unióban, de a kötelező menekültkvótákkal, illetve nem teljesítésük esetén bizonyos büntetésekkel nem értenek egyet. „A kötelező kvóták és a szankciók bevezetése számunkra elfogadhatatlan” – hangsúlyozta a közös cseh–szlovák álláspontot Stech. Szlovák kollégája szerint a V4-ek példát mutatnak összefogásból, s a következő félévi szlovák soros EU-elnökség jó lehetőség arra, hogy „a visegrádi országok népeinek hangját erősebben lehessen hallani”.
A magyar migrációs politikáról, valamint a német sajtóban megjelent téves információkra reagált Kovács Zoltán kormányszóvivő hétfőn Bécsben, a bécsi magyar nagykövetségen, az osztrák és a külföldi média képviselőinek tartott háttérbeszélgetésen. A Bild arról írt, hogy a magyar kormányfő tudatosan tájékoztatta félre a német és osztrák vezetést a hazánkban tartózkodó migránsok számáról. Kovács szerint viszont számháborúzás helyett csak meg kell nézni, hogy mit mutatnak a számok a migránsok által meghívásként értelmezett „félreértelmezhető német bejelentés” előtt és után, és egyből világossá válik, hol kell keresni a felelősséget.
Eközben Numan Kurtulmus török kormányfőhelyettes kijelentette, nem szándékozik felfüggeszteni az unióval kötött megállapodást, amelynek értelmében visszafogadják az illegálisan Görögországba jutottakat. „Most az unión a sor, hogy teljesítse a vállalásait” – jegyezte meg.



