Fokozódik a kormányválság Romániában: miután a miniszterelnököt pártja, a szociáldemokrata PSD lemondásra szólította fel, Sorin Grindeanu az éjszakába nyúló pártértekezlet végén közölte, csak akkor távozik, ha szociáldemokrata utódja lesz.

Mivel a pártvezetés szerint a kabinet a tervezett intézkedések alig 13 százalékát hajtotta végre, előbb az ALDE, majd a PSD is bejelentette, megvonja támogatását Grindeanutól – a PSD végrehajtó bizottsága csütörtöki ülésén egyébként azt is egyhangúlag megszavazták, hogy Grindeanut megfosztják párttagságától is. A miniszterek megírták lemondásukat, a kormány politikai támogatás nélkül maradt – jelentették be. Ezt követően terjesztette elő ötletét a miniszterelnök a leendő szociáldemokrata kormányfőről, mert szerinte csak így folytatható a kormányprogram, ugyanakkor úgy véli, a szándék mögött Liviu Dragnea pártelnök hatalomvágya áll. A kormánypártok, a PSD és liberális szövetségese, az ALDE ezért közölte: hétfőn bizalmatlansági indítványt terjesztenek be Grindeanu ellen, hogy elérjék távozását, és ezzel lezárják a kormányválságot. A kormány leváltásához 233 voksra van szükség a kétkamarás román parlament együttes ülésén. A PSD–ALDE-koalíciónak 247 törvényhozója van, így Grindeanu bukása nem borítékolható – ha csak be nem vonják például az RMDSZ további 30 képviselőjét. Ráadásul a miniszterek lemondása csak akkor lesz érvényes, ha Klaus Johannis is tudomásul veszi: Grindeanunak is 15 napos határidővel kell csak megküldenie a lemondásokat az államfőnek, s egyébként Victor Ponta volt miniszterelnök is mozgolódik az üresen maradt pozíciók irányába.



