Észak-Korea augusztus közepéig elkészíti a Guam elleni támadás tervét

Kim Dzsong Un döntésétől függ, hogy háborút indítanak-e az Egyesült Államok ellen

Külföld
  • 2017.08.10. - 07:13

Észak-Korea augusztus közepéig elkészíti a Guam amerikai külbirtok elleni rakétatámadás tervét. Ezután csak Kim Dzsong Un döntésétől függ, hogy elindítják-e a támadást négy közepes hatótávolságú rakétával - jelentette csütörtökön a KCNA észak-koreai állami hírügynökség. A japán kormány erre reagálva kijelentette: nem tűr el semmilyen provokációt.

Tényleg atomháború fenyegeti a világot? 
Az Independent által megszólaltatott szakértők szerint nem biztos, hogy küszöbön áll a harmadik világháború – de a veszély nem elhanyagolható. A háborús retorika csupán retorika, Trump pedig azért beszél tűzről és pusztításról, mert az amerikai kormány szerint Kim Dzsong Un csak ebből ért – mondja James Hannah, a Chatham House munkatársa. Aiden Foster-Carter szerint ez a háborús retorika azonban könnyen visszaüthet: a szakértő szerint mindkét fél részéről könnyen elveszhet a kontroll, ez pedig katasztrofális következményekkel járhat. A konfliktus olyan sokrétű, hogy akár egyetlen elhibázott lépés is láncreakciót indíthat be, és annak ellenére, hogy a szakértők valószínűtlennek tartják, hogy a kardcsörtetésen túl valós fegyveres konfliktusra is sor kerülhet, nem zárják ki, hogy kitörjön a háború. A Tillerson által emlegetett megelőző csapás ugyanúgy kirobbanthatja a konfliktust, mint az, ha Észak-Korea a háborús retorikát tényleges hadüzenetként értelmezi, ez pedig – minden egyéb következménye mellett – elsősorban Dél-Koreát veszélyeztetné. (Independent)

A szokatlanul részletes beszámoló a támadási tervről újabb állomása az Egyesült Államok és Észak-Korea közötti kölcsönös fenyegetőzésnek. Donald Trump amerikai elnök "olyan tűzzel és haraggal" fenyegette meg kedden Phenjant, "amilyet még nem látott a világ", ha Észak-Korea tovább fenyegetné az Egyesült Államokat, később azonban két Twitter-üzenetben is visszafogottabban nyilvánult meg. Phenjan szerdán közölte: "komolyan mérlegeli", hogy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáival csapást mérjen Guam szigetére, ahol az amerikai haderőnek hadászati jelentőségű katonai létesítményei vannak.
A KCNA a csütörtöki jelentésében "zagyvaságok tömkelegének" nevezte Trump fenyegetését. "Képtelenség értelmes párbeszédet folytatni egy ilyen őrülttel, csak nyers erővel lehet rá hatni" - írta a hírügynökség, hozzátéve, hogy Phenjan továbbra is figyelemmel kíséri az Egyesült Államok nyilatkozatait és viselkedését. "A Koreai Néphadsereg által elindítandó Hvaszong-12 rakéták elrepülnek majd Simane, Hirosima és Kócsi japán prefektúrák fölött" - idézte a KCNA Kim Rak Gjom tábornokot, a hadsereg stratégiai erőinek parancsnokát. "A rakéták 3356,7 kilométer hosszú pályát futnak majd be, amihez 1065 másodpercre lesz szükségük, és Guamtól 30-40 kilométerre csapódnak be az óceánba" - tette hozzá a tábornok.
A japán kormány szóvivője a jelentésre reagálva azt mondta: "Határozottan felszólítjuk Észak-Koreát, hogy vegye komolyan a nemzetközi közösség többszöri figyelmeztetését, tegyen eleget az ENSZ határozatainak, és tartózkodjon a további provokációktól."
A szóvivő azonban - minthogy Japán az Egyesült Államok szoros szövetségese - Donald Trumpéhoz hasonló harcias hangnemet is megütött: "Nagyon fontos fenntartani az Egyesült Államok nukleáris elrettentő erejét ebben a nagyon aggasztó térségi biztonsági helyzetben. Trump elnök ki is jelentette, hogy semmilyen válaszlehetőséget nem zár ki, így a katonait sem, és a japán kormány üdvözli ezt a politikát" - mondta Szuga Josihide.
Onodera Icunori japán védelmi miniszter pedig a Kyodo hírügynökség jelentése szerint azt mondta a tokiói parlament alsóházának egyik bizottságában: Japán jogszerűen elfoghat minden olyan észak-koreai rakétát, amely Guam felé tart, hiszen annak fölötte kell elrepülnie, és így veszélyezteti a szigetországot is.
Szakértők azt mondják: Japán egyelőre nem képes elfogni ilyen rakétát - jegyezte meg a Reuters.
Okonogi Maszao, a tokiói Keió Egyetem emeritus professzora a KCNA jelentésére reagálva azt mondta a Reuters hírügynökségnek: szerinte Phenjan kevésbé fenyegetni akar, inkább figyelmeztet, hogy változások várhatók rakétakísérleti programjában. "Talán azt tervezik, hogy a kísérletképpen elindított rakéták nem a Japán-tengerbe fognak becsapódni (mint eddig), hanem Guam környékén. A bejelentésnek az lehet a burkolt üzenete, hogy ez nem egy valódi támadás lesz" - mondta.
A japán légierő bejelentette csütörtökön, hogy az ország légterében, de a Koreai-félszigethez közel közös légi hadgyakorlatot tartott kedden amerikai bombázó repülőgépekkel az észak-koreai rakétakísérletek miatt kialakult feszült térségi helyzetben. A Kjúsú sziget körüli gyakorlatban két B-1B Lancer amerikai bombázó és két F-2-es japán harci gép vett részt. Az amerikai gépek a Japánnal közös gyakorlat után a dél-koreai légierővel közösen is elvégeztek egy hasonló gyakorlatot - tette hozzá a japán légierő.
Donald Trump amerikai elnök még üzletemberként 1999-ben adott egy interjút a CNN-nek, és ebben arról beszélt, hogy ha ő volna az elnök, megelőző katonai csapást mérne Észak-Koreára. A felvétel egyes részleteit az amerikai hírtévé most feltette a YouTube fájlmegosztó oldalra. Trump a riporter kérdésére válaszolva jelentette azt ki, hogy kész volna csapást mérni Észak-Koreára, de, mint mondta, előbb tárgyalna Phenjannal. "Veszettül tárgyalnék, és megpróbálnám elérni a lehető legjobb megállapodást" - jelentette ki. Hozzátette azonban, hogy ha nem járna sikerrel, akkor "jobb előbb megoldani a problémát, mint később". "Vagy ön csak öt év múlva oldaná meg, amikor már mindenütt lesznek robbanótölteteik, és mindegyik New Yorkra, Washingtonra és mindegyikünkre irányul?" - kérdezett akkor vissza Trump.

Amerikai elemző szerint Phenjan pillanatnyilag "nyerésre áll" 

Az észak-koreai fegyverkezési program kifinomultabb az eddig feltételezettnél  és Phenjan pillanatnyilag "nyerésre áll" Washingtonnal szemben -  írta csütörtöki  elemzésében a  Foreign Policy című amerikai külpolitikai folyóirat elemzése szerint.
Jeffrey Lewis, a kaliforniai Montereyben lévő, nemzetközi tanulmányokkal foglalkozó Middlebury Intézet kutatási igazgatója a  tekintélyes folyóiratban  fejtette ki álláspontját az ázsiai kommunista ország fegyverkezési programjáról. Lewis úgy véli, hogy Phenjan pillanatnyilag "nyerésre áll" Washingtonnal szemben, éppen azért, mert több és kifinomultabb fegyverrel rendelkezik, mint azt az amerikai hírszerző szervezetek eddig feltételezték. Állítását saját kutatásaira alapozza. 

Az amerikai védelmi minisztérium készen áll a megelőző csapásra

Az amerikai védelmi minisztérium elkészítette az Észak-Korea elleni megelőző csapás részletes terveit arra az esetre, ha Donald Trump amerikai elnök úgy dönt, hogy elrendeli a támadást a kommunista diktatúra ellen - értesült az NBC amerikai hírtelevízió.

Magas rangú katonai tisztségviselők az NBC hírműsorának elárulták, hogy a tervek szerint Guamról induló B-1B típusú stratégiai bombázók képeznék a csapásmérő erő gerincét, és a műveletet további harci repülőgépekkel, valamint műholdakkal és drónokkal támogatnák. Több forrás szerint a lehetséges célpontok között lenne nagyjából két tucat rakétaindító állomás és rakétakísérletekre használt létesítmény.

A Trump által mérlegelt két-három katonai opció közül ez az egyik olyan, amelyikkel talán lenne némi esély elkerülni a konfliktus eszkalálódását - mondta James Stavridis, az amerikai haditengerészet nyugalmazott admirálisa, hozzátéve ugyanakkor, hogy a megelőző csapás mindenképp azzal a kockázattal járhat, hogy Phenjan támadást indíthat Szöul vagy akár a Guam szigetén levő Andersen légi bázis ellen.

Nem tartozna a NATO-alapszerződés kollektív védelemről szóló ötödik cikkelyének hatálya alá egy esetleges észak-koreai támadás az Egyesült Államok csendes-óceáni külbirtokát képező Guam szigete ellen - közölte a katonai szövetség egyik névtelenséget kérő illetékese.
A tisztségviselő úgy vélekedett, hogy Guam jogilag nem számít az Egyesült Államok részének, és más szempontból sem tartozik a kérdéses cikkely hatálya alá, így nem vonatkozik rá a kollektív védelmi garancia.
Mint mondta, az esetleges katonai válaszlépések ezért kizárólag a szervezet tagállamainak politikai döntésén múlnának.A NATO-t létrehozó, 1949-ben aláírt szerződés ötödik cikkelye automatikus szolidaritást ír elő, azaz a tagállamoknak az egyik szövetséges ellen indított támadást valamennyiük ellen irányuló agressziónak kell tekinteniük. A hatodik cikkelyben ugyanakkor kitértek rá, hogy ez a NATO-tagok területére vagy a joghatóságuk alá tartozó szigetekre, illetve a fegyveres erőikre vonatkozik az észak-atlanti térségben a Ráktérítőtől északra.

Guam kormányzója szerint a sziget "minden forgatókönyvre felkészült"

Guam "tökéletesen fel van szerelve" egy esetleges észak-koreai rakétatámadás elhárításához, és lakói felkészültek minden eshetőségre - jelentette ki Eddie Calvo, az Egyesült Államokhoz tartozó sziget kormányzója csütörtökön.

Calvo hangsúlyozta: Guam infrastruktúráját úgy építették ki, hogy a hatalmas forgószeleknek és az erős földmozgásoknak is ellenálljon.
Phenjan nyilvánosságra hozta a Guam elleni támadás részletes tervét, amelyből kitűnik, hogy négy rakéta kilövésével számolnak Guam irányába, ahol 162 ezer ember él, és 6 ezer amerikai katona szolgál. Mindazonáltal Észak-Korea nem először fenyegeti a szigetet, így a helyiek a mostani kardcsörtetést is csendes belenyugvással fogadták.     "Ha megtörténik, hát megtörténik" - mondta sztoikus nyugalommal egy bevásárlását intéző huszonéves lány. "Egy kis szigeten élünk. Sehova sem tudunk elbújni egy esetleges támadás elől."
Guam vezetője elmondta: a szigeten élők hozzászoktak már, hogy célkeresztben vannak az amerikai katonai bázisok kiépítése óta. A területen az amerikai légierő és haditengerészet egy-egy támaszpontja található. A szigeten egy THAAD rakétavédelmi rendszert is kiépítettek, amely képes megsemmisíteni a rövid-, közepes és nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat repülésük utolsó fázisában.
Meg kell érteni, hogy még egy nagyon valószínűtlen forgatókönyv esetében is "elfogadjuk, ami Guammal már évtizedek óta együtt jár: ez egy amerikai terület katonai és stratégiai előnyökkel, egy nagyon mozgalmas térségben" - szögezte le Calvo.        
A vietnami háborúban (1955-1975) a sziget volt a Hanoi felé induló amerikai B-52-es bombázók kiindulópontja. A terület gazdaságilag nagyban támaszkodik az amerikai katonák jelenlétére, de a turizmus is kiemelkedően fontos bevételi forrás. A lakosság egyharmada a turizmusban és vendéglátásban dolgozik. Guam 2016-ben több mint 1,5 millió látogatót vonzott, többségében japánokat és koreaiakat. Helyi források szerint a turizmusban egyelőre nem érezhető az észak-koreai fenyegetés hatása.

Újabb szankciókat vezetett be Észak-Korea ellen az Európai Unió 

Újabb észak-koreai magánszemélyek és vállalatok ellen rendelt el szankciókat csütörtökön az Európai Unió, válaszul a távol-keleti ország által végrehajtott kísérleti atomrobbantásokra és rakétatesztekre.

A tagállami kormányokat tömörítő tanács arról számolt be, hogy a döntés nyomán kilenc természetes és négy jogi személy, köztük az Észak-Koreai Külkereskedelmi Bank került fel az Európai Unió szankciós listájára, a korlátozások így már 103 magánszemélyt és 57 céget érintenek.
A büntetőintézkedések keretében zárolták az érintettek vagyonát az EU-ban, a természetes személyek ellen pedig beutazási korlátozást is elrendeltek.
A tanácsi sajtószolgálat tájékoztatása szerint a lépés megfelel a határozatnak, amelyet múlt héten fogadott el az ENSZ Biztonsági Tanácsa.
Az Európai Unió 2006 decemberében rendelt el szankciókat Észak-Korea ellen, amelyek a tömegpusztító fegyverek és ballisztikus rakéták fejlesztését célzó programokat hivatottak akadályozni. Az unió legutóbb áprilisban szigorított a kelet-ázsiai ország elleni szankciókon.

Trump egy tanácsadója szerint Isten szabad kezet adott az elnöknek Kim Dzsong Un eltávolításához

Donald Trump egyik evangéliumi keresztény tanácsadója kijelentette, hogy "Isten szabad kezet adott az amerikai elnöknek az észak-koreai diktátor, Kim Dzsong Un eltávolításához".

Robert Jeffres dallasi tiszteletes a CBN keresztény televíziónak adott csütörtöki nyilatkozatában bibliai idézetekre hivatkozva fejtette ki Donald Trumpot támogató álláspontját.
A dallasi lelkipásztor szerint a vezetőknek "minden hatalom megadatik ahhoz, hogy bármilyen eszközt - akár háborút is - bevessenek a gonosz megfékezésére". Robert Jeffres ezt úgy értelmezte, hogy "Isten felhatalmazást adott Donald Trumpnak Kim Dzsong Un eltávolítására".
Nyilatkozatában a lelkipásztor hangsúlyozta azt is, hogy "szívet melengetőnek" tartja az elnök politikai elemzők által erőteljesnek és harciasnak ítélt mondatait Észak-Koreáról, mert ezekkel a korábbi, szerinte "birka kormányzatokkal" ellentétben Trump jelezte, hogy az Egyesült Államok nem tűri az amerikai népnek címzett fenyegetéseket.     Az amerikai elnök keddi sajtóértekezletén ugyanis azt üzente az észak-koreai diktátornak, hogy a "tűzzel játszik", amennyiben továbbra is fenyegetődzik, és nem hagy fel nukleáris programjával. Trump szó szerint "tüzet és haragot" ígért Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek.
A dallasi lelkipásztor a The Washington Post című napilapnak szerdán nyilatkozva még ennél is tovább ment: leszögezte, hogy a kormányzatnak, mivel a gonosz ellen harcol, felhatalmazása van bármire, még Kim Dzsong Un meggyilkolására is.     Robert Jeffrest úgy tartják számon az Egyesült Államokban, mint aki nem mentes az ellentmondásos nyilatkozatoktól, állásfoglalásoktól. Januárban például, Donald Trump elnöki beiktatásának reggelén a washingtoni Szent János episzkopális templomban tartott prédikációjában - a The Washington Post tudósítása szerint - arról beszélt: "Isten azt az útbaigazítást adta Nehémiásnak, építsen falat Jeruzsálem körül, hogy megvédje polgárait az ellenséges támadásoktól. Láthatják, Isten nem ellenzi falak építését".
Donald Trump környezetében az evangéliumi keresztények tanácsadó testületet hoztak létre, és heti bibliaórákat tartanak a Fehér Házban, több kormánytag és az elnök részvételével.
Az evangéliumi keresztények tábora mintegy 50 millió lelket számlál az Egyesült Államokban, és politikai befolyásuk óriási.

 

   

Reklám