Értékelés a Székelyföldről

Új román–magyar kiegyezést sürget Antal Árpád

Határon túl
  • 2016.01.12. - 05:04

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint az erdélyi magyar közösség ma sokkal nehezebb helyzetben van, mint néhány évvel ezelőtt.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség politikusa a Székely Hírmondó napilap hétfői számában közölt nyilatkozatában értékelte az erdélyi, székelyföldi magyarság helyzetét.

Antal Árpád elmondta: az elmúlt huszonöt évben a román politikusok megtanulták, hogy így vagy úgy, de viszonyulni kell a magyar kérdéshez, és ha nem is az elvárásoknak megfelelően, de azért a politika szintjén lehetett eredményeket elérni. Az elmúlt években viszont nemcsak a politikai diskurzus változott meg, hanem a hatóságok hozzáállása is a magyarokhoz, a magyar intézményekhez. A polgármester szerint az állami intézmények azóta viszonyulnak másképp a székelyföldi önkormányzatokhoz, amióta mind a belügyminisztérium, mind a titkosszolgálatok szintjén dokumentumokba foglalták a magyar veszélyt, és azt, hogy az autonómia kérdése nemzetbiztonsági kockázatot jelent.

A számvevőszéket különösen foglalkoztatják a magyar oktatási és sportintézmények, de mondvacsinált okokkal távolították el Gyergyószentmiklós és Csíkszereda polgármesterét, „akik azért kerültek ebbe a helyzetbe, mert aktívan támogatták Székelyföld autonómiáját” – fejtette ki Antal Árpád, majd hozzátette: „égetően szükség lenne egy új román–magyar paktumra”, mert a kisebbségvédelem lehetőségei nagyon behatároltak lettek.

Reklám