Decemberben 786 milliárd forinttal 1140 milliárdra csökkent a költségvetés jegybanki betétállománya, amely így 480,5 milliárddal meghaladta az egy évvel korábbit – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai mérlegének előzetes adatait a honlapján. Egy évvel korábban, 2015 decemberében a központi kormányzat 1406,7 milliárddal, 660 milliárd forintra apasztotta jegybanki betétállományát.

Az MNB külföldi követelései decemberben 241,1 milliárd, egy év alatt 1633,3 milliárd forinttal csökkentek, és 8212,6 milliárdnak megfelelő összeget tettek ki. Ezt a jegybank főként a lakossági devizahitelek elszámolásához és forintosításához kapcsolódó, valamint a forintlikviditást nyújtó swap ügyletek átlagos állományának mérséklődésével indokolta. A külföldi tartozások decemberben 46,4 milliárd forinttal csökkentek ugyan, de a múlt év egészében 284,8 milliárddal nőttek, így az év végén 837 milliárd forintot tettek ki. Decemberben nőtt a bankrendszer forintlikviditása, ami az egynapos betétek átlagállományának 285,1 milliárdos növekedésében tükröződött. Ugyanakkor az MNB irányadó eszközének tekintett három hónapos futamidejű betétek átlagos állománya 187,2 milliárd forinttal csökkent. A bankrendszer MNB-nél vezetett bankszámláinak átlagos egyenlege az előző hónapnál kisebb mértékben, hatmilliárd forinttal haladta meg a tartalékkötelezettség 173,7 milliárd forintos összegét.



