Egyre kevesebb a begyűjtött gyógynövény, pedig a kereslet folyamatosan erősödik

Csaknem ötvenmilliárdos forgalom

Gazdaság
  • 2017.12.14. - 00:25

Reneszánszát éli hazánkban a gyógy-, fűszer-, aroma és ipari növények iránti kereslet, ezek gyűjtése és termelése éves szinten mintegy nyolc-tíz milliárd forintot tesz ki.

A gyógynövények elsődleges feldolgozását végző húsz-huszonöt üzemben csaknem kétezer ember dolgozik. A gyógynövényteák, gyógytermékek és más gyógynövény-alapanyagú készítmények, így az étrend-kiegészítők vagy fitokozmetikumok összforgalma éves szinten negyven-ötven milliárd forint körül mozog – derül ki a Nemzeti Agrárkamara lapunknak küldött közleményéből. Jelenleg összességében körülbelül húsz-huszonötezer ember foglalkoztatását biztosítja az ágazat, amely az idegenforgalom és a turisztika számára is kiemelkedő lehetőségeket nyújt. Ennek ellenére a begyűjtött vadon termő gyógynövény mennyisége folyamatosan csökken. A tendencia pedig több okra vezethető vissza. Egyrészt visszaesett a gyógynövénygyűjtők létszám. Amíg korábban szezonálisan akár százezer ember is részt vett a gyűjtésben, létszámuk mára pár tízezer főre redukálódott. Az aktuális felvásárlási árak befolyásolják a legjobban a gyűjtési kedvet, ezek azonban nem rugaszkodhatnak el a mindenkori világpiaci áraktól. A piac érzékeny, gyakran ciklikus és kiszámíthatatlan. Emellett Magyarországon folyamatosan zsugorodik a szabadon bejárható területek nagysága is, valamint demográfiai tényezők is negatívan befolyásolják a gyűjtői létszámot.
Reklám