A béreket terhelő adók csökkentése elsődleges feladat, mert Magyarország még mindig túladóztatja a munkát a környező országokhoz, illetve az Európai Unió átlagához képest, ami versenyképességi hátrány – mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke a M1 csatornán szombaton.
Hazánk érdeke, hogy a gazdasági lendület fennmaradjon, aminek fontos feltétele, hogy ne legyen nagyobb adóteher a béreken, ne legyenek magasabbak a munkát terhelő járulékok, mint versenytársainknál – fejtette ki. Hozzátette ugyanakkor, jelenleg még nincs olyan helyzetben a költségvetés, hogy a kiadási oldalt csökkentse, mert sok elmaradt állami feladat van, amit finanszírozni kell. A számvevőszék elnöke szerint a gazdaság fenntartható fehérítéséből származó többletbevételeket lehetne adócsökkentésre fordítani. Domokos László felidézte, száz forint jövedelem után Magyaroszágon több mint ötvenöt forint adót kellett fizetni hat–tíz évvel ezelőtt, ami mára 48 százalék körülire mérséklődött, az Európai Unióban viszont negyven százalék az átlag. Kitért arra is, hogy 24-25 százalékos volt a hazai feketegazdaság nyolc–tíz évvel ezelőtt, ami húsz százalék alá csökkent. Szintén versenyképességi hátrány, hogy minden itthon létrehozott érték még mintegy ötöde a szürke- vagy a feketegazdaságban marad.