A sárga csekket kapók szűk többsége, 54 százaléka minden esetben készpénzzel egyenlíti ki a számláját, az ötven évnél fiatalabbak körében a többség, 58 százalék azonban már nem kizárólag készpénzben fizeti a rezsit – közölte tegnap a Nézőpont Intézet.

A sárga csekket kapó hat és fél millió ember 29 százaléka részben nyitott a készpénzmentesség felé, 15 százalék, tehát mintegy egymillió ember pedig minden alkalommal elektronikus úton fizeti be a rezsit. Ezzel együtt a bankkártyával rendelkező magyarok több mint egyharmada (36 százalékuk) úgy nyilatkozott, hogy ennek ellenére minden esetben készpénzzel fizet. Ebben a csoportban az ötven év felettiek és az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők vannak felülreprezentálva. A készpénzzel való fizetés okai között a megkérdezettek tizenöt százaléka a megszokást említette indokként, 14 százalék csak készpénzzel rendelkezik, kilenc százalék pedig a biztonsággal, illetve megbízhatósággal magyarázta – tette hozzá a Nézőpont. A felmérés rámutat arra is, hogy többen még idegenkednek a bankkártyától, nem bíznak az online átutalásban, szeretik látni vagy kézzel fogni a befizetés nyomát, szeretik tudni, hogy van mivel reklamálni. Egyelőre ez megalapozatlan bizalmatlanságnak tűnik, hiszen az elektronikus tranzakciók is könnyen ellenőrizhetők, Magyarországon a jegybanki jelentések szerint a visszaélések mértéke elenyésző. Hozzávetőleg kétmillió kártyatulajdonos még mindig nem elektronikusan fizeti számláit.



