Élő antibiotikumnak nevezték el felfedezői azt a ragadozó baktériumot, amely új fejezetet nyithat a gyógyszereknek ellenálló és súlyos betegségeket terjesztő fajtársai elleni harcban – olvasható a napokban közzétett, a BBC hírportálja a Current Biology című tudományos lapban megjelent új brit tanulmányban.
A kutatócsoport szakemberei a Shigella nevű, az ételmérgezések gyakori okozóját fertőzték meg a Bdellovibrióval, amely rövid idő alatt elpusztította a kórokozókat. A Shigella évente százhatvanmillió ember megbetegedéséért felelős, közülük több mint egymillióan nem élik túl a mérgezését. Ugyancsak biztató eredményt hozott a halakkal elvégzett kísérlet, a Shigellával fertőzött állatok háromnegyede elpusztult, a kontrollcsoport kétharmada azonban életben maradt, miután a halakat Bdellovibrióval kezelték. A megfigyelések szerint a szuperbaktérium az állatok immunrendszerét is erősítette.



