Az Alkotmánybírósághoz fordult az államfő a közigazgatási perrendtartási törvény miatt

Áder János szerint a jogszabály egyes passzusai alaptörvény-ellenesek

Belföld
  • 2016.12.16. - 15:26

Az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult pénteken Áder János köztársasági elnök, kérve, hogy a testület állapítsa meg a közigazgatási perrendtartásról szóló, december 6-án elfogadott törvény egyes rendelkezéseinek alaptörvény-ellenességét és egyben közjogi érvénytelenségét.

Az Ab elnökének, Sulyok Tamásnak címzett államfői levelet pénteken tették közzé a Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján.

Áder János többek között azt kifogásolja, hogy a törvény - amely Trócsányi László igazságügyi miniszter előterjesztése volt - egyszerű többséggel elfogadott passzusaival sarkalatos jogszabályokban foglalt rendelkezéseket módosít.

Levelében kifejtette egyebek mellett, hogy létrejön egy új bíróság, a közigazgatási felsőbíróság, ám - hívta fel a figyelmet - egyszerű többségű törvénnyel nem lehet új bíróságot létrehozni alkotmányosan.

Igazságügyi Minisztérium: "Az önálló közigazgatási perjog megalkotása az európai jogfejlődés útja"

Az Igazságügyi Minisztérium Áder János Alkotmánybíróságnak címzett levelére reagáló közleményében üdvözölte, hogy a köztársasági elnök megküldte a törvényt az Ab-nek. Mint írták, "e törvény megalkotásával nyílt meg ugyanis először a lehetőség hazánk történetében" arra, hogy Magyarországon önálló kódexben legyen szabályozva a közigazgatási perrendtartás. 

"A tárca reméli, hogy az Alkotmánybíróság a törvény megvizsgálását követően elismeri a közigazgatási bíráskodás fontosságát, és megerősíti az Igazságügyi Minisztérium azon meggyőződését, hogy az önálló közigazgatási perjog megalkotása az európai jogfejlődés útja, ezáltal az Alkotmánybíróság határozata további lendületet és támogatást ad majd annak a törekvésnek, hogy a 2018-tól kezdődő kormányzati ciklusban a rendszer kiteljesedhessen, és létrejöhessen az önálló közigazgatási bíróság és a közigazgatási felsőbíróság."


Reklám