Átformálták a pécsi színházi szemlét

Megújult a POSZT struktúrája: három fő pilléren állnak a fesztivál programjai, a szervezők célja a minél több ember megszólítása

Kultúra
  • 2016.05.10. - 00:16

Új fesztiválstruktúrával, új helyszínekkel készül az idén a Pécsi Országos Színházi Találkozó, a POSZT ez év elején kinevezett vezetősége, reményeik szerint több embert megszólítanak így – hangzott el a szemle tegnapi sajtótájékoztatóján. Több mint száz kísérőprogram lesz, és újdonságként az előadó-művészeti egyetemek találkozóját is megszervezik.

„Ez egy autonóm és önjáró, a szakma által életre hívott és működtetett, kiváló, talán a legnagyobb seregszemléje a színházi világnak” – jelentette ki Hoppál Péter, az Emberi Erőforrá­sok Minisztériumának kulturális államtitkára a Pécsi Országos Színházi Találkozó, a POSZT tegnapi sajtótájékoztatóján. A politikus hozzátette: a szakma büszke lehet arra, hogy a „sokféle szellő, vihar, orkán, tájfun ellenére” a színházi programsorozat továbbra is fenn tud maradni. Mindezzel a tavalyi válságra utalt, amely a zsűritagok körül alakult ki, és szakmai tiltakozás kísérte. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az államnak szabályozó szerepe a fesztivállal kapcsolatban nincs, csupán a költségvetési stabilitást kell biztosítania. Elmondta, hogy az állam az idén a tavalyinál többet, összesen 65,5 millió forintot biztosít a POSZT támogatására. Pécs városa pedig hetvenmilliót ad a fesztiválra – tájékoztatott Őri László alpolgármester. „Mi, pécsiek a POSZT-ra úgy tekintünk, mint a színházi szakma magas színvonalú, nemzeti jelentőségű seregszemléjére, amely a közönségnek komoly művészeti élményeket nyújt, és amely a pécsiek identitásához ma már hozzátartozik” – tette hozzá a politikus.

Keszég László, a Magyar Színházi Társaság elnöke elmondta, a fesztivál szakmai tanácsadó testületének döntése alapján a szakmai zsűri tagja lett Boros Kinga kritikus, Bozóki Mara díszlet- és jelmeztervező, Czajlik József rendező, Dobák Lívia dramaturg, Garaczi László író, Kocsár Balázs karmester, Kiss Mari és Sztarenki Pál színművész. A testület következő feladata a POSZT versenyszabályzatának kidolgozása lesz. Vidnyánszky Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke emlékeztetett arra, hogy a tanácsadó testület közösen döntött a jövő évi fesztivál válogatóiról is, ők Kovács Dezső színikritikus és Árkosi Árpád rendező lesznek. Hangsúlyozta: abban mindenki egyetért, hogy a találkozóra szükség van, a POSZT a magyar színházi szakma legfontosabb fesztiválja.

Mint ismert, a működtető cég tulajdonosi döntése értelmében az idén év elejétől új szervezőcsapat vette át a rendezvényt, hármas vezetéssel, Magyar Attila, a pécsi kulturális intézmények nagy részét tömörítő Zsolnay Örökségkezelő gazdasági igazgatójának irányításával. A fesztiváligazgatói posztot betöltő Szűcs Gábor most az újdonságokról szólva elmondta, hogy a szemlének rea­gálnia kell az alapvető változásokra: az új médiumok megjelenésére és a fesztiválok számának drasztikus növekedésére. Ezért egy új fesztiválstruktúra kialakítása és több fizető néző, több produkció befogadására alkalmas helyszínek megtalálása is a céljuk volt. Az idei POSZT-nak három fő pillére van: az első a versenyprogram, amelyben – a Kiss B. Atilla és Sólyom András által válogatott – tizenhat produkció szerepel a Pécsi Nemzeti Színházban. A második A POSZT bemutatja című eseménysorozat, amely a Kodály Központban komoly-, nép- és könnyűzenei koncerteket, operát, operettet és szórakoztató színházi előadást kínál. Az eddigi off-programokat pedig egy helyszínre koncentráltan, a Zsolnay Negyedben mutatják be a POSZT Fesztivál elnevezésű szekcióban.

A harmadik vezető, Kővári Zsuzsanna produkciós igazgató elmondta, hogy ez utóbbin több mint száz kísérőprogram lesz, színházi produkciók mellett más műfajúak is, a céljuk az volt, hogy a lehető legszélesebb réteghez szóljanak, és a műsor összeállításakor a szakmai tanácsadó testület és a válogatók tanácsait is figyelembe vették.

Újdonságként a fesztivál első három napján megszervezik az Előadó­művészeti Egyetemek és Akadémiák Találkozóját, a versenyprogram előadásaihoz kapcsolódva közönség­találkozókat és szakmai beszélgetést is tartanak, és a Nyílt Fórumot, valamint a díszlet- és jelmeztervezők kiállítását is a Zsolnay Negyedben rendezik meg. A színháztól a Zsolnay Negyedig ingyenes busz szállítja a nézőket.

Reklám