Aleppóban civileket végeznek ki

Összehívták az ENSZ BT rendkívüli ülését - Megállapodás született az evakuálásról +VIDEÓ

Külföld
  • 2016.12.13. - 12:34

Az ENSZ információi szerint a kormányhű erők kelet-Aleppóban civileket végeznek ki, a túlélők búcsúüzeneteket írnak az ostromlott városból Twitteren. A Vöröskereszt azonnali beavatkozást sürget, Ban Ki Mun szerint a helyzet válságos. Párizs és Ankara is elítélte a mészárlást. Közben összehívták az ENSZ BT rendkívüli ülését, illetve a lázadók szerint megszületett a megállapodás az evakuálásról.

szíria
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet is megerősítette a megállapodásról szóló bejelentéseket, de rámutatott: az egyezség értelmében csak a fegyveresek hagyhatják el Aleppót. A megállapodás, amelynek értelmében - szavai szerint -  órákon belül megkezdődhet a felkelő negyedek kiürítése, nem vonatkozik a civilekre. "Senki sem fogja bántani a civileket" - mondta. Ezt azzal indokolta, hogy mivel a város a szíriai kormány ellenőrzése alá került, nincs szükség arra, hogy a polgári lakosság távozzon. A civilek maradhatnak a városban, számukra a helyszínen hoznak "humanitárius intézkedéseket".

A szír emberi jogi szervezet szerint a holttestek temetetlenül hevernek az utcán, a városban pedig szabályos mészárlás folyik, a Vöröskereszt pedig azonnali beavatkozást sürget, „mielőtt még túl késő lenne”. Pawel Krzysiek, a Vöröskereszt Aleppóban tartózkodó szóvivője szerint „depolitizálni” kell a városban rekedt embereket: elsősorban az életüket kell megmenteni, azt pedig, hogy vajon milyen politikai oldalon állnak, ettől függetlenné kell tenni.

A város keleti részében rekedt civilek a hétfői folyamatos bombázások alatt kétségbeesett üzenetekkel fordultak a világ felé: voltak, akik segítséget kértek a világszervezetektől, de sokan egyszerűen csak búcsúlevelet írtak.

Egy aleppói orvos üzenetében azt írta, hogy „minden oldalról körbevettek bennünket, a levegőből is a halál zuhog... Emlékezzetek rá, hogy volt egyszer egy Aleppó nevű város”.

Más helybéli beszámolók szerint a légicsapások keddre mérséklődtek, a civilek pedig megpróbálnak távolabb húzódni a frontvonaltól. A legtöbben attól tartanak, hogy ha a bombázást túl is élik, az Aszadhoz hű szír katonák megkínozzák vagy megölik őket, amikor benyomulnak a városrészbe. Az ENSZ több olyan esetről is beszámolt, amelyben az ostromló katonák civileket lőttek agyon otthonaikban.

Jan Egeland, az ENSZ tanácsadója hangsúlyozta, hogy a helybéli beszámolók által „világvégének” aposztrofált bombázásért, illetve az emberi jogok semmibe vételéért a szír és orosz erőknek felelniük kell majd.  

Cazeneuve elítélte a mészárlást

Elítélte Bernard Cazeneuve francia kormányfő kedden az aleppói civilek ellen a szíriai kormányzat által, Oroszország segítségével elkövetett mészárlásokat, amelyek szerinte háborús, vagy akár emberiség elleni bűncselekményeknek is minősíthetők. "Elítélem ezeknek a mészárlásoknak a szörnyűségeit, s kijelentem: az elkövetőknek számot kell majd adniuk cselekedeteikről a nemzetközi közösség előtt" - szögezte le a múlt héten kormányfővé kinevezett Cazeneuve, aki most politikai programját ismertette a párizsi parlament előtt. "Most is, mikor beszédemet mondom, szörnyűséges humanitárius tragédia sújtja Aleppó városát és az ottani civil lakosságot" - mondta. Egyben kitért arra, miszerint egyes tanúvallomások szerint a 40 évnél fiatalabb férfiakat letartóztatják, erőszakkal besorozzák, sőt néha ki is végzik a szír kormánycsapatok, mégpedig a Bassár el Aszad szír elnök rendszerét támogató erők, mindenekelőtt Oroszország támogatásával.    

A Nemzetközi Vöröskereszt kész segíteni Kelet-Aleppó evakuálásában
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) kész semleges közvetítőként fellépni Kelet-Aleppó evakuálásában - jelentette be kedden a segélyszervezet szóvivője Genfben.
Krista Armstrong elmondta: "Jelen pillanatban a különböző felek még mindig a megállapodás részleteiről, illetve annak végrehajtásáról tárgyalnak". "Reméljük, hogy formát ölt a megállapodás, s ami még fontosabb, hogy figyelembe veszi a civilek érdekeit" - tette hozzá.
Az ICRC-szóvivő kiemelte: "Amennyiben az alapvető humanitárius alapelvekben megegyeznek, és a felek mindegyike támogatja, úgy készen állunk, hogy semleges humanitárius közvetítőként lépjünk fel és segítsünk a szükséget szenvedő polgári lakosságnak". "Ezért vészterveket készítünk, hogy szükség esetén gyorsan cselekedhessünk" - mondta Armstrong.
A szóvivő kiemelte, hogy a segélyszervezet nem vett részt közvetlenül a Kelet-Aleppó evakuálásáról tartott tárgyalásokon. Hozzáfűzte: a városban maradó és az elszállított civileket is védelmben kell részesíteni.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter kedden orosz kollégájával Szergej Lavrovval egyeztetett telefonon a szíriai válság rendezéséről. A két politikus beszélgetésében különös figyelmet szentelt Aleppó és a civileknek szánt humanitárius segélyszállítmányok kérdésének - közölte az orosz külügyi tárca honlapján. A minisztérium közleménye szerint Lavrov és Steinmeier azt követően folytatott egyeztetést, hogy előzőleg Vlagyimir Putyin orosz elnök és Angela Merkel német kancellár a nap folyamán telefonon a szíriai helyzetrúől tárgyalt egymással.
Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja előzetes adatokra hivatkozva arról számolt be, hogy legfeljebb 50 ezer civil lakos maradhatott Kelet-Aleppóban, amelynek egy részét még mindig lázadók tartják ellenőrzésük alatt. Hozzáfűzte, hogy a szóban forgó városrészekben hozzávetőleg 1500 felkelő is van, harmad részük pedig a magát Dzsabhat Fateh as-Sámnak nevező, korábban az al-Kaida kötelékébe tartozó an-Núszra Front nevű szervezet harcosai.

 Az ENSZ kedden aggodalmát fejezte ki azon hírek hallatán, hogy állítólag Bassár el Aszad erői tucatnyi civilt, köztük gyerekeket végeztek ki Aleppóban, amelyet immár szinte teljesen elfoglaltak a kormánycsapatok. Franciaország ENSZ-nagykövete a BT-ülés összehívását kérve a XXI. század legsúlyosabb emberi tragédiájának nevezte az aleppói helyzetet, s közölte: mindent meg kell tenni a vérontás beszüntetésére.     

Ankara azonnali aleppói tűszszünetet és a civilek evakuálását követeli

Törökország "megdöbbent és felháborodott" a szíriai rezsim és támogatói által az aleppói civilek ellen elkövetett mészárlásokon, azonnali tűzszünetet és a polgári lakosság evakuálását követeli az észak-szíriai városból - közölte kedden a török külügyminisztérium. A tárca közleménye szerint a szíriai hadsereg esélyt sem ad az aleppói civileknek arra, hogy elhagyják a várost, tettei pedig tömeges kivégzésekkel érnek fel. Törökországot mélyen aggasztja, hogy hasonló sors vár az utolsó két, felkelő kézen volt kelet-aleppói negyedben rekedt több tízezer civilre, azaz az előrenyomuló kormányerők lemészárolják őket.

Egy török tisztviselő a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy Ankara tárgyalásokat folytat Oroszországgal azzal a céllal, hogy a városban maradt fegyvereseket és a civileket kimenekítsék a felkelők kezén maradt negyedekből. Elmondta, a terv egy humanitárius folyosó létrehozása volna, de egyelőre nem született megállapodás.

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter az aleppói helyzettel kapcsolatban leszögezte, hogy tűzszünetre lenne szükség a civilek evakuálásához, ennek érdekében pedig Ankara fokozni fogja Moszkvával folytatott megbeszéléseit. "A kegyetlenség legdurvább formájának vagyunk szemtanúi Aleppóban, és ezért a rezsim és támogatóik a felelősek. A sebesülteket nem engedik ki (a harci övezetből), és emberek halnak meg éhezés miatt" - mondta keddi ankarai sajtótájékoztatóján a miniszter. Cavusoglu bírálattal illetett meg nem nevezett országokat az aleppói helyzettel kapcsolatban. "Még ha mindenki más szótlan is, minket nem lehet elhallgattatni... Mindig konkrét javaslataink vannak, de azt láttuk, hogy sok más ország nem volt őszinte" - fogalmazott.

OSDH: Több mint 310 ezer halálos áldozata van a konfliktusnak
Több mint 310 ezer ember - köztük 90 ezer civil - halt meg a szíriai harcokban a konfliktus kezdete, 2011 márciusa óta - jelentette be kedden az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH). A szervezet szerint 312 001 ember halt meg a háborúban. A konfliktusban mintegy 16 ezer gyermek vesztette életét. Az összesítés szerint az Aszad-rezsim mellett harcolók csaknem 110 ezer emberüket vesztették el, köztük 60 ezer katonát, valamint több tízezer további fegyverest, a különböző milíciák és a libanoni Hezbollah tagjait, illetve más külföldi harcosokat. A lázadók oldalán 53 ezerre tehető a halottak száma. Az OSDH adatai szerint mintegy 55 ezer dzsihadista szélsőségest is megöltek a harcok során, többségük az Iszlám Állam, illetve a magát Dzsabhat Fateh as-Sámnak nevező, korábban az al-Kaida kötelékébe tartozó an-Núszra Front nevű szervezet tagjai voltak. További 3863 ezer halottat nem tudtak azonosítani. 

Reklám