A lakáskiadás utáni adófizetésre figyelmeztet az adóhivatal

Csak személyi jövedelemadót kell fizetni

Gazdaság
  • 2018.09.08. - 01:09

A lakáskiadási piac csúcsszezonjában ismét a hosszú távú lakáskiadás szabályaira hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénteki közlemé­nyé­ben.

Kiemelték, hogy a hosszú távú ingatlan bérbeadóknak 15 százalék személyi jövedelemadót (szja) kell fizetniük, január 1-jétől ugyanakkor már nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni a bérbeadásból származó jövedelem után. A tájékoztatás szerint a lakáskiadáshoz nem kell feltétlenül adószámot kiváltani, hacsak a bérbeadó nem választ valamilyen adószámhoz kötött gazdálkodási formát. Ha a bérbeadó magánszemély nem turisztikai céllal adja ki ingatlanját, akkor a bérbeadás főszabály szerint áfamentes. A havi lakbérről átvételi elismervényt kell kiállítani, ami írásban rögzíti a bevételt. Fontos, hogy a bérlőknek a bérbe vett lakásról mindig legyen érvényes lakásbérleti szerződésük, a havi lakbér kifizetését pedig érdemes dokumentálni. A bérbeadás teljes bevételéből a jövedelem kétféle módon állapítható meg. Az egyik lehetőség a tételes költségelszámolás, a másik, hogy a teljes bevételből tíz százalék költséghányad levonásával állapítja meg jövedelmét a bérbeadó.
Reklám