Erdély-szerte számos magyar politikus demonstrálta, hogy hazánk kiemelt figyelmet fordít a romániai magyar közösségre, nem függetlenül a tönk szélére juttatott marosvásárhelyi főgimnázium sorsától: Kövér László házelnök Gyergyószentmiklóson beszélt a múlt megtartó erejéről, Balog Zoltán miniszter és Potápi János államtitkár konkrétan szóba hozta az iskolát is; s a katolikusok is beszálltak a ringbe

Erős üzenete van a magyar politikusok erdélyi látogatásának: emlékezetes, a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceummal egy éve pingpongoznak a román hivatalok: a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vizsgálódása miatt a Tanfelügyelőség megtiltotta új kezdő osztályok indítását, a Tanügyminisztérium és a város román polgármestere hárította a felelősséget. Végül megszületett a döntés, hogy a magyar osztályokat szétosztják az épületben bérlőként lévő román Unirea Főgimnázium és a Bólyai Farkas Elméleti Líceum között. A szülők az erdélyi magyar politikusokkal közösen nagy tüntetéssel tiltakoztak, Budapest pedig megvétózta Románia OECD-csatlakozási kérelmét.
Vasárnap Kövér László Gyergyószentmiklóson beszélt arról, hogy „minél nagyobb a jövő felől érkező veszély, annál erősebben kell a múltunk, hagyományaink, hitünk által kínált kapaszkodókba fogódznunk” – a házelnök az Ákontz-Kövér István szerzetes, mechitarista főapát és érsek emlékére állított tábla avatásán vett részt; s hangsúlyozta, a 21. században „Európa minden, az életbe keresztény gyökerekkel kapaszkodó nemzetét veszély fenyegeti”, de a hűség, az igazság, a hit és valahova tartozás mindig győzni fog a hűtlenség, a hamisság felett, a hitetlenség, valamint a gyökértelenség felett.
Hasonló gondolatai voltak Balog Zoltán miniszternek, aki Székelyudvarhelyen vett részt a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium új udvarának avató ünnepségén: mint mondta, fontosak a kisebbségi jogok, a jó célra fordított pénz, de minden az emberi jó szándékon múlik. Korábban Balog Brassóban arról beszélt, hogy egymásra vagyunk utalva Romániával, de ha a magyar közösség kerül veszélybe, fel kell emelnünk a szavunkat. Potápi János a Hagyományos Székely Jövő Központot avatta fel Csehétfalván. Az államtitkár közölte: a marosvásárhelyi főgimnázium ügyében csak ideiglenes megoldás született, s hogy hazánk megvédi a líceumot, s megvéd minden magyar iskolát.
A katolikus egyház is beleállt a konfliktusba: eddig nem adtak ki hivatalos kommünikét, most azonban közölték: szerződést bontanak az önkormányzattal, s akkor az Unirea Főgimnázium is utcán találja magát.
Basescu bojkottálná a Mol-kutakat
A Mol bojkottjára szólított fel Traian Basescu volt román államfő, a Népi Mozgalom Párt elnöke, aki azt sérelmezte, hogy a benzinkutaknál „az autonóm Székelyföld térképét forgalmazzák”. Basescu pártja ifjúsági szervezetének nyári egyetemén azt is mondta, hogy Kelemen Hunor elfeledte, hogy Romániában született román állampolgár, amikor kijelentette, hogy december elseje nem ünnep a magyarság számára. A Mol Románia szombat este közölte: töltőállomásaikon a turistákra való tekintettel helyeztek el többnyelvű térképeket, amelyek az egyes régiók látványosságait népszerűsítik.
(UT)



