Mit csinálnak a darazsak, ha nem termelnek mézet?

A darazsak különösen fontosak a környezet számára, mivel ragadozók

Természet
  • 2026.06.28. - 13:19
darázs
Képünk illusztrációNurPhoto via AFP/Creative Touch Imaging Ltd

A darazsak nem termelnek mézet, de fontos szerepet játszanak a természetben: segítenek a rovarkártevők elleni védekezésben és részt vesznek a növények beporzásában.

A társas darazsak a leggyakoribb fajok, amelyeket az emberek észrevesznek. Ezek a rovarok nagy kolóniákban élnek, amelyek egy petéző királynőből és számos dolgozó nőstényből állnak. Ezek a fajok azonban a darazsak sokféleségének csak kis részét képviselik. Legtöbbjük magányos, nagyon kicsi és általában szem elől rejtve él.

A társas darazsak fészküket vízzel kevert fa rostból építik, ami egy tartós, papírmaséhoz hasonló anyag. Az építkezés késő tavasszal kezdődik, amikor a királynő előbújik a téli álomból. Először egy kis fészket hoz létre, és kinevezi az első dolgozókat, majd a kolónia fokozatosan növekszik.

A dolgozó darazsak táplálékot gyűjtenek, védik a fészket, gondoskodnak a királynőről, és felnevelik a következő generációt. Amikor a kolónia elég nagyra nő, néhány lárvák a szokásosnál több táplálékhoz jutnak. Így kelnek ki a jövő királynői.

A darazsak különösen fontosak a környezet számára, mivel ragadozók. Rovarokat fogyasztanak, beleértve a potenciális kártevőket, például a levéltetveket és számos hernyót – írta a Gismeteo.

A darazsak nektárért és virágporért is látogatják a virágokat. Ezért a méz hiánya ellenére ezek a rovarok továbbra is jelentős részét képezik az ökoszisztémának.

Reklám