Felére csökkenhetnek a romániai textilipari megrendelések egy EU-s szabályozás miatt.
Drasztikus visszaesések tapasztalhatók a román textiliparban - írja a kolozsvári Főtér. Mint olvasható, akár ötven százalékos csökkenéssel is számolhatnak a fenntarthatósági szabályozások miatt, mivel mindenki igyekszik megszabadulni a készleteitől. A vállalatok eddig sosem érték el ezt a drasztikus szintet, mivel a hazai termelés majdnem teljesen külföldre irányul.
Az új uniós fenntarthatósági szabályozásnak megfelelően szigorúbb nyomonkövethetőségi előírásokról van szó, a szereplőket kötelezik fenntartható nyersanyagok használatára, ezt pedig kötelezően QR-kódon is fel kell tüntetniük. Ennek a bevezetését azonban folyamatosan halasztották. A QR-kód szerint a fenntartható nyersanyagoknak legalább negyven százalékban újrahasznosítható anyagokból kell állniuk.
A helyzet azonban az, hogy mindenki megpróbálja eladni a meglévő készleteit, de közben a fent említett kötelezettségek is várnak a bevezetésre, emiatt a megrendelések igen megcsappantak. A szektor tavaly negyvenezer munkahelyet veszített, a piacon működő cégek negyede csődbe ment (ezek többnyire alvállalkozók). Emellett a fogyasztás is visszaesett tíz százalékkal.







