Ausztrália és Japán szombaton szerződéseket írt alá, ezzel elindítva mérföldkőnek számító 10 milliárd ausztrál dolláros (7 milliárd dollár) értékű megállapodásukat Ausztrália hadihajók szállítására, amely Tokió legjelentősebb katonai eladása a 2014-es katonai exporttilalom feloldása óta.
Richard Marles és Shinjiro Koizumi védelmi miniszterek memorandumot írtak alá, amelyben megerősítik az ausztrál és a japán kormány közös elkötelezettségét a hadihajók sikeres leszállítása iránt – közölte Marles egy közleményben.
Az augusztusban megkötött megállapodás megalapozza Japán azon törekvését, hogy eltávolodjon a háború utáni pacifizmustól, és biztonsági kapcsolatokat építsen ki az Egyesült Államokkal kötött szövetségén túl, hogy szembeszálljon Kínával - írta meg a Reuters.
A Mitsubishi Heavy Industries 2029-től három korszerűsített, Japánban gyártott Mogami osztályú, többcélú fregattot szállít az Ausztrál Királyi Haditengerészetnek. További nyolc fregattot Ausztráliában fognak építeni.
A japán védelmi minisztérium az X-en közzétette, hogy Koizumi és Marles üdvözölték az „általános célú fregattokra vonatkozó szerződések megkötését, és megerősítették a kétoldalú védelmi kapcsolatok további erősítését” a melbourne-i aláírás során.
Marles elmondta, hogy az első három fregattra szerződéseket írtak alá, amelyeket Japánban fognak gyártani, mielőtt a nyugat-ausztráliai Perth közelében található Henderson hajógyárban „áttérnek a szárazföldi építésre”.
Ausztrália azt tervezi, hogy a tengeralattjárók felkutatására, felszíni hajók támadására és légvédelemre tervezett hajókat a kritikus tengeri kereskedelmi útvonalak és az Indiai- és Csendes-óceán északi megközelítési útvonalainak védelmére telepíti, ahol Kína katonai jelenléte egyre bővül.







