Aláírta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt az ukrán parlament által még decemberben jóváhagyott törvényjavaslatot, amely jelentősen szigorítja az ukrán haderő tagjaira parancsmegtagadás, engedetlenség és dezertálás esetén kiszabható büntetéseket – írja több ukrán és orosz lap alapján a Portfolio.
Szigorúbb büntetésre számíthatnak azok az ukránok, akik nem akarnak harcolni, ugyanis Zelenszkij aláírta az erről szóló törvényjavaslatot – írja több ukrán és orosz lap alapján a Portfolio.
Az elnöki aláírással törvényi szintre emelkedett javaslat értelmében az „engedetlen” katonákra 3-tól 10 évig terjedő börtönbüntetés vár.
Aki nyíltan megtagadja feletteseinek parancsát, vagy erőszakos fellépéssel fenyegeti vezetőjét 5-től 10 évig terjedő börtönbüntetést kap.
Aki dezertál, vagyis engedély nélkül, szándékosan elhagyja alakulatát, őrhelyét, 5-től 12 évig terjedő börtönbüntetésre számíthat.
Ezen kívül pénzbüntetésre vagy kéthetes elzárásra számíthat az, aki alkoholt fogyaszt szolgálat közben – olvasható a portálon.
Hozzátették, az új törvény emellett elveszi a polgári bíróságok jogkörét arra, hogy a katonai bíróságok által kiszabott büntetéseket felülbírálják.
A tavaly bejelentett orosz mozgósítási hullám előtt az orosz parlament is szigorított a dezertőröket, parancsmegtagadást büntető törvényeken – az orosz dezertőrök 5–10 éves börtönt, az ellenség előtt fegyvert letevő, magukat megadó katonák 3–10 éves börtönt és kényszermunkát kaphatnak.






