Emlékezetes, a román kormány minden ezer fő fölötti rendezvényt betiltott, ezért nem kerülhetett sor a székely szabadság napjának marosvásárhelyi főeseményére sem. A szervezők és szónokok ezért egy kolozsvári sajtótájékoztatón osztották meg gondolataikat.
„Ne hagyjuk, hogy a románokat és a magyarokat egymás ellen fordítsák!” – jelentette ki Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, aki felidézte, hogy 1848–1849-ben a bécsi udvarnak ez sikerült, s hogy Bukarest ma is próbálkozik ezzel. Hozzátette: pártja alapgondolata, hogy Trianonra az autonómia a válasz. Felszólalt Luke Uribe-Etxebarria, a Baszk Nemzeti Párt szenátora, aki jogosnak nevezte a székelyföldi autonómiatörekvéseket, és támogatásáról biztosította az Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezését, hozzátéve, igyekeznek összegyűjteni a negyvenezer spanyolországi támogató szignót. Izsák Balázs SZNT-elnök pedig elmondta: eddig 220 ezer aláírás gyűlt össze az egymillióból. Hozzátette: ha ezzel együtt Bukarestben negyedszer is lesöprik a székely autonómiatervezetet, ötödszörre is beterjesztik azt.



