Levélben fordult az Európai Bizottsághoz (EB) Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter annak érdekében, hogy az egyetemes postai szolgáltatók ne csak egyedi eljárás keretében kaphassanak 15 millió eurót meghaladó támogatást, hanem az EB előzetes jóváhagyása nélkül biztosítsák számukra a feladatuk ellátásához szükséges teljes körű kompenzációt.
A Magyar Posta az uniós szabályok értelmében piaci szereplőként működik. A piaci változások miatt a Magyar Posta esetében az egyetemes postai szolgáltatás költsége az elmúlt évek során érezhetően megnőtt, és ez a tendencia a jövőben is folytatódik.
Bártfai-Mager Andrea felhívta a figyelmet arra, hogy az egyetemes postai szolgáltatás humánerőforrás-igényes terület, így a munkaerőköltség változása jelentősen befolyásolja a szolgáltatás összköltségét. Míg a Magyar Posta 2017 és 2019 között mintegy 36 százalékos bérfejlesztést valósított meg, az egyetemes postai szolgáltatás árainak megfelelő mértékű emelésére nem volt lehetőség, így a posta méltánytalan többletterhe folyamatosan nőtt - közölte a tárca nélküli miniszter.
A béremelésekhez kapcsolódó költségek növekedése miatt szükségessé vált a szolgáltatáshoz kapcsolódó uniós irányelvben meghatározott kompenzációs mechanizmus felülvizsgálata annak érdekében, hogy az egyetemes postai szolgáltatás hosszú távon is fenntartható maradjon. Ezért a politikus arra kéri az Európai Bizottságot, hogy mihamarabb biztosítson konzultációs időpontot az irányelv módosítása és az egyetemes postai szolgáltató finanszírozásához való állami hozzájárulás kiterjesztése érdekében.



