Az Európai Unió tagjaként Magyarország az EU legfontosabb politikái között tartja számon a bővítést és a keleti partnerséget, és nemcsak a kétoldalú kapcsolatait szeretné továbbfejleszteni, hanem azt szeretné, ha az unió és Moldova között is minél szorosabb lenne az együttműködés – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Chisinauban, miután tárgyalt Aureliu Ciocoi moldovai külügy- és európai integrációs miniszterrel (képünkön).
A magyar tárcavezető az MTI szerint közölte: „Amikor mi a keleti partnerségről beszélünk, akkor a partnerség szót is szó szerint értjük, ezért tőlünk leckéztetést, a belügyekbe való beavatkozást soha nem fognak tapasztalni.” Beszélt arról is, hogy a magyar külügyminisztérium két diplomatát delegál Chisinauba, akik segítik a moldovai kormány munkáját az európai integrációs folyamatokban. Megállapodás született emellett arról, hogy az Eximbank 100 millió dolláros hitelkerettel segíti a magyar-moldovai üzleti kapcsolatok finanszírozását. A miniszter kiemelte, Moldovának szabadkereskedelmi megállapodása van az EU-val, de egyben megfigyelő tag az Eurázsiai Gazdasági Unióban is. Szijjártó Chisinauban találkozott többek között Igor Dodon államfővel és Ion Chicu miniszterelnökkel, fogadta őt Zinaida Greceanii házelnök, és egyeztetett a Bákó megyéből származó Kósa Antallal, Chisinau római katolikus püspökével is. Az EU keleti partnerség programjában hat posztszovjet állam, Moldova, Ukrajna, Fehéroroszország, Örményország, Azerbajdzsán és Georgia vesz részt.




