Még mindig nincs kint a vízből a Boeing, sorozatban tárják fel a hiányosságokat

Szoftverhibák és mulasztások

Krónika
  • 2020.01.20. - 00:47

Menetrendszerűen érkeznek a hírek a Boeing háza tájáról, ahol ismét szoftverhibára bukkantak a vállalat 737 MAX repülőin.

A géptípust tavaly márciusban átmenetileg kivonták a forgalomból, ugyanis fél éven belül két gép zuhant le hasonló körülmények között, összesen háromszáznegyvenhat ember halálát okozva. Az indonéz Lion Air katasztrófája kapcsán már megállapították, a Boeing nem vette figyelembe a gépekbe beépített vezérlő szoftver kialakításában rejlő kockázatokat, és ez, illetve a pilóták és a karbantartás során feltárt megannyi hiányosság vezetett a balesethez. Most a gyártó közölte, egy olyan programmal is problémák akadtak, amely nyugtázza, hogy jól működnek a gép kulcsfontosságú rendszereinek működését figyelő monitorok. Közben a Telegraph arról ír, a Boeing belsős levelezéseiből úgy tűnik, a cég legújabb zászlóshajója, a 777X ugyanazokkal a problémákkal küzd, mint a 737 MAX. A levelekben az alkalmazottak arról panaszkodnak, megint lehetetlen határidőkkel dolgoznak, miközben ugyanazzal az olcsó, legkevésbé megbízható beszállítóval szerződtek le. A Boeing a 737 MAX-okat úgy tervezte, hogy azok a korábbi gépekhez hasonló irányítással bírjanak, és így ne kelljen hosszas kiképzésen részt venni a pilótáknak – éppen az e célból beépített szoftver köthető a balesetekhez. A 777X-ek szintén ezzel a koncepcióval készültek.

Reklám