Zelenszkij magyarul is beszélt az újévi köszöntőjében, hazánk a jó kapcsolatok újjáépítését reméli

Ukrán „front”

Ajánló
  • 2020.01.02. - 02:01
Cikk borítókép
Az ígéretes kezdet után megindult a kiábrándulás az elnökbőlUA TV

Összefogásra biztatta az ukránokat újév alkalmából Volodimir Zelenszkij elnök, aki magyar szavakat szőtt első államfői köszöntőjébe.

Az elnök számos tipikus élettörténetet felsorolt, bizonyítandó az ukrán nép sokszínűségét, megemlítve a különféle nyelveken beszélőket, példájában egy beregszászi embert – mint magyarul kiemelte – „aki őrzi anyanyelvét”. A beszéd lényege az volt, hogy a különbözőség ellenére tisztelni kell minden ukránt, és az egyesítő történelmi pillanatokra kell figyelni és szeretni egymást. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap reagált az elnöki beszédre, mondván: Budapest a Kijevvel való jószomszédi kapcsolatok helyreállításában érdekelt, ahogy a kárpátaljai magyarok és Ukrajna is. Fontos és szép gesztusként értékelte Szijjártó a magyar szavakat, ugyanakkor kiemelte, reméli, hogy a szavakat tettek is követik, „és az ukrán parlament úgy módosítja majd az oktatásról és a kisebbségi nyelvek használatáról szóló törvényeket, hogy azzal visszaadják a kárpátaljai magyaroktól korábban elvett jogokat”. Időközben Zelenszkij újabb foglyok kicserélésében állapodott meg orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal. Az ügy előmozdítása érdekében listát készítenek a kicserélendő személyekről – legutóbb egyébként tavaly szeptember 7-én került sor fogolycserére.

Reklám