Bordeaux-i borokat vizsgálnak a Nemzetközi Űrállomáson, hogy megtudják, hogyan befolyásolja a kozmosz az érlelődést

Szokatlan szállítmány az ISS-en

Krónika
  • 2019.11.06. - 00:42
Cikk borítókép
Húsz éve lépett az első személyzet a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéreNASA

Tucatnyi palack bordeaux-i bor érkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) hétfőn, miután a Space Cargo Unlimited luxemburgi startupcég, a Bordeaux-i Egyetem és több bajor egyetem egy kutatásban azt vizsgálja, miként hat az érlelődés folyamatára a súlytalanság és az űrbeli sugárzás – írta az MTI.

A kutatók reményei szerint a kísérletek segíthetnek új ízek és termékek előállításában. A borokat szombaton indították útnak, a szállítmány hétfőn dokkolt az ISS-en. Hogy ne törjenek össze, minden palackot egy speciális fémtartályban helyzetek el. A borkészítésben az élesztő és baktériumok is szerepet játszanak, kémiai folyamatok zajlanak, ezért a bor ideális alanya egy kozmikus kutatásnak – magyarázta a kísérlet tudományos igazgatója, Michael Lebert. Mint mondta, az űrben érlelt italokat összehasonlítják majd a Földön érleltekkel, és a kísérlet után a bort azok kapják, akik finanszírozták a projekt megvalósulását. 1985-ben egy francia űrhajós vitt már bort magával az űrbe egy másik kísérlet részeként. A Space Cargo Unlimited a következő három évben még öt kutatást tervez az űrben, amelyek szerintük válaszokat adhatnak bizonyos kérdésekre a mezőgazdaság jövőjével kapcsolatban.

Reklám