Arany ékszerek és műkincsek kerültek elő egy 1802-ben elsüllyedt brit hajóból

Huszonhárom méter mélyen fekszik

Krónika
  • 2019.10.18. - 00:52

Páratlan arany ékszereket, főzőedényeket és más értékes ókori tárgyakat találtak búvárrégészek Kitera görög szigetnél Lord Elgin 1802-ben elsüllyedt hajójának, a Mentornak a roncsában – közölte a görög kulturális tárca.

Az MTI jelentése szerint a Mentor akkor süllyedt el, amikor Lord Elgin konstantinápolyi brit követ csoportja Nagy-Britanniába akarta szállítani az athéni Parthenon, az Akropolisz és más athéni műemlékek kincseinek egyes darabjait. A hajó az Athén közeli Pireusz kikötőjéből indult, és Málta érintésével érkezett volna az Egyesült Királyságba, de 1802. szeptember 15-én a viharos időben elsüllyedt Kitera Avlemonasz kikötőjének szikláihoz csapódva. A hajó valamennyi utasát és a személyzetet fedélzetére vette az Anikitosz nevű hajó. Lord Elgin megszervezte, hogy a huszonhárom méter mélyen fekvő hajó rakományát kimentsék. A Parthenon márványfrízeit sikerült is kiemelniük görög búvároknak és Máltára szállítani, onnan kerültek Londonba, ahol a brit kormány megvásárolta, majd a British Museumnak ajándékozta a műremekeket.

Reklám