Jelentős forrás jut az állatjóléti többletvállalásokra

Sertéstenyésztés

Gazdaság
  • 2019.09.28. - 00:08

Közel 18,9 milliárd forint áll rendelkezésre az idei költségvetésben a sertéstartók állatjóléti többletvállalásainak támogatására, amely a több milliárd forintos uniós forrásokkal hozzájárul a sertéságazat versenyképességének növeléséhez.

Létfontosságú a magyar házi sertésállomány megóvása az afrikai sertéspestistől (ASP), ezért a nemzeti költségvetésből jelentős forrást biztosítottak az állatjóléti többletvállalásokra – mondta Nagy István agrárminiszter tegnap a 79. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) egyik szakmai konferenciáján. A tárcavezető kifejtette, tavaly számos Európai Uniónkívüli ország importkorlátozást vezetett be a magyar vaddisznóállományban megjelent afrikai sertéspestis miatt. Nagy István a KSH adatai alapján ismertette: a magyarországi sertésállomány valamivel több mint 2,8 millió példányt tett ki június végén, az idei első félévben a hazai élősertés-kivitel az előző évi mennyiséghez képest 42 százalékkal nőtt. Ez egyrészt annak tudható be, hogy a Romániában kitört ASP-járvány miatt a szomszédos ország csaknem kétszeresére növelte a Magyarországról vásárolt sertések mennyiségét. Ugyanebben az időszakban az ország élősertés-behozatala 18 százalékkal csökkent. Az idei év első felében értékesített sertéshús mennyisége és értéke egyaránt 34 százalékkal nőtt 2018 első félévéhez képest. Szintén az OMÉK-en első ízben ítélték oda a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet, a minősítés csodaszarvassal illusztrált arany fokozatát hét tejfölt előállító cég kapta meg.

Reklám