Több mint 1 Celsius-fokkal nőtt az évi középhőmérséklet Magyarországon 1901-től

Krónika
  • 2019.08.12. - 16:21
Cikk borítókép
Az 1901 óta tartó mérések óta még nem volt ilyen meleg a júniusMH

Magyarországon a meteorológiai mérőállomásokon mért évi középhőmérsékleti értékek alapján a melegedés mértéke 1901-től országosan meghaladta az 1 Celsius-fokot, Budapesten pedig a 1,5 Celsius-fokot. 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján a klímaváltozásról közzétett grafikon szerint Budapest magasabb értékét jelentős mértékben a „városi hősziget” nevű jelenség magyarázza. A mesterséges felszínek jobban felmelegszenek, mint a természetes növényzettel borítottak, amit fokoz még a gazdasági tevékenység és az épületek hőkibocsátása is - írták.

Az adatok szerint 2018-ban Európa talajfelszíni évi középhőmérséklete 2,1 Celsius-fokkal volt magasabb a XIX. század második felének átlagánál. Az országos tisztifőorvos hétfő éjfélig adott ki hőségriasztást.

Reklám