Kisebbségi önkormányzati vezetőkről dönthetnek a horvátországi magyarok

Tizennégyezren érintettek

Külföld
  • 2019.05.04. - 02:27

Horvátországban kisebbségi önkormányzati választásokat rendeznek vasárnap, immár ötödik alkalommal. A mintegy 14 ezer fős magyarság is megválaszthatja vezetőit.

Az ország 4 millió 285 ezer lakosából 329 ezren valamely kisebbség tagjai, ennek több mint a fele, 187 ezer fő szerb, de akadnak bosnyákok, albánok, olaszok és romák is. A horvát parlament 2002 óta teszi lehetővé alacsony küszöbökkel a kisebbségi önkormányzatok felállítását, noha ezek csak véleményezhetik a „rendes” önkormányzatok munkáját, döntési jogkörük nincs. Megyei szinten 500, járási és települési szinten 200 főt kell elérnie az adott kisebbség létszámának ahhoz, hogy kisebbségi tanácsot alakíthasson. A magyarokat ez 12 megyében, 9 városban és 21 járásban érinti, közös listát csak Zágrábban állít három civil szervezet, megyei szinten a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége és a Magyar Egyesületek Szövetsége egykori tagszervezetei küzdenek a voksokért.

Reklám