Tankokat, tüzérségi fegyvereket és más katonai felszerelést fog ideiglenesen kelet- és közép-európai országokba áthelyezni az Egyesült Államok - erősítette meg kedden Tallinnban Ashton Carter amerikai védelmi miniszter.
Tomasz Siemoniak lengyel nemzetvédelmi miniszter szerint semmiképpen nem sértené a NATO–Oroszország alapszerződést az amerikai kollégája által megerősített döntés. A tárcavezető úgy fogalmazott, Carter bejelentése történelmi előrelépés az amerikai–lengyel együttműködésben. Mint mondta, még nem tudni, hogyan osztják szét a fegyverzetet, de bizonyára nem egyenletesen. Eközben a bukaresti parlament elfogadta az új román nemzetvédelmi stratégiát, és Klaus Johannis államfő kérésére azt is jóváhagyták, hogy Bukarestbe telepítsék a NATO gyors reagálású erőinek egyik vezénylési központját, továbbá, hogy Bukarestben működjön a NATO Románia és Bulgária területén létrehozandó integrációs egységeinek hadosztályszintű nemzetközi vezénylési központja.
Ma kezdődik Brüsszelben a NATO védelmi minisztereinek kétnapos tanácskozása. Értékelik az úgynevezett készültségi akcióterv megvalósításának helyzetét, majd este munkavacsorán beszélik meg, milyen tennivalók vannak még a 2016-os varsói NATO-csúcsig.



