GMO-val (genetikailag módosított szervezetek) szennyezett kukorica vetőmagot találtak egy kecskeméti cég által rendelt szállítmányban, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hatóság (Nébih) a tízmillió forint értékű készletet zárolta és megsemmisíti - jelentette be Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter csütörtökön egy szakmai rendezvényen.

Fazekas Sándor elmondta: a Nébih mintavételes ellenőrzést végzett, amit a vetőmag szállítmányoknál rendszeresen alkalmaz. Megjegyezte: a vetőmagok ellenőrzési rendszere segítségével kiszűrhetők az ilyen termékek, s így megakadályozható, hogy termesztésbe, s ezzel az emberek asztalára kerüljenek.
A miniszter emlékeztetett rá: Magyarországon az alkotmány garantálja a GMO-mentességet, más országoknál azonban nem ilyen szigorúak a szabályok, így előfordulhat, hogy egy vetőmag-szállítmány végigmegy az Európai Unión, és a magyar határon áll meg.



