Pontosították az elszámolási szabályokat

Gazdaság
  • 2015.04.22. - 15:44

A banki elszámolás során tapasztalt visszaélések elleni fellépéshez szükséges törvények módosításáról szóló javaslathoz bizottsági módosító indítványt fogadott el tegnapi ülésén az Országgyűlés gazdasági bizottsága.

A bizottság tíz igen szavazattal, egy tartózkodás mellett fogadta el a részletes vitát lezáró módosítót. A törvényjavaslat szerint, ha a pénzügyi intézmény nem köteles közvetlenül megküldeni az elszámolást az egyes adósok, kezesek vagy zálogkötelezettek részére, úgy ők kérhetik, hogy a bank tájékoztatásul küldje meg az elszámolás másolatát – írja az MTI. Az erre vonatkozó szabályokat javasolja módosítani a bizottság: rögzítenék, hogy ki az, aki a másolatra jogosultak közül vitathatja az elszámolást, illetve hogy meddig lehet kérni a másolat kiadását. Egyértelművé tennék, hogy a másolat kiadásának ténye és időpontja nem módosítja a panasz benyújtásának határidejét. Az eredeti javaslat szerint módosulna a megakasztott végrehajtási eljárások folytatásának lehetséges időpontja. A módosító szerint a családi csődvédelem várható szabályozására tekintettel ezt a rendelkezést a jelzálogjoggal biztosított kölcsönszerződésekre indokolt szűkíteni. A bizottsági módosító javaslatban foglalkoznak egy, a forintosítási törvényben nem rendezett kérdéssel is. A futamidő változtatása során a szerződés módosítását nem kellene új közjegyzői okiratba foglalni, hanem az aktualizált szerződésből eredő követelések végrehajtásával kapcsolatos intézkedések a korábbi közjegyzői okiratok alapján, de csak a módosult futamidő figyelembevételével foganatosíthatók. A bizottság az egyes energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló javaslatról is szavazott, amely jogtechnikai és nyelvhelyességi pontosításokat tartalmaz. A testület a kormánypárti képviselők 8 igen és az ellenzékiek 3 tartózkodó szavazatával fogadta el a javaslatot.

Reklám