Az Iszlám Állam sikeresen beszivárgott Afganisztánba, s arra törekszik, hogy átvegye a hatalmon levő tálibok uralmát - hangzott el kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsában. A szervezet orosz képviselője figyelmeztette a hallgatóságot: a szélsőségesek következő állomása Közép-Ázsia.
A dzsihadisták jelenlétét az ENSZ afgán missziója (UNAMA) is megerősítette, s az orosz ENSZ-megbízott is bejelentette, hogy az Iszlám Állam a kisebb iszlamista csoportok egyesítésére készül a térségben.
Az afgán misszió jelentéséből kiindulva a dzsihadisták beszivárgása Afganisztánba még nem "életveszélyes", de ottani toborzásuk már annál inkább - mondta Nicholas Haysom, de hozzátette, hogy ez tudomásuk szerint még nem történt meg.
Az orosz képviselő szerint a dzsihadista előretörés komoly aggodalmakra ad okot: "Az észak-afganisztáni területekről érkező jelentések alapján a határmenti területek - egykori szovjet köztársaságok - helyzete egyre csak romlik, barátaink és szövetségeseinket komoly veszély fenyegeti" - hangsúlyozta.
Vlagyimir Safronkov, az ENSZ orosz helyettes nagykövete kedden felszólította a Biztonsági Tanácsot a dzsihadisták további terjeszkedésének megakadályozására, mely veszélybe sodorhatja az afgán stabilitást, s az újonnan megválasztott kormányt is.
Forrás: AP



