Kötelezettségszegési eljárást indított Spanyolország, Franciaország, Németország, Olaszország és Magyarország ellen is az Európai Bizottság, mert azt gyanítja, hogy energiaszabályozása nem felel meg az uniós jognak.
Anna-Kaisa Itkonen, a testület klíma- és energiapolitikáért felelős szóvivője a Bruxinfónak elmondta, valóban indult hazánk ellen kötelezettségszegési eljárás, de annak nincs köze a lakossági energiaszabályozáshoz, így a rezsicsökkentéshez sem. Tavaly már elindult Luxemburg és Belgium átvilágítása. A szóvivő közölte, azt ellenőrzik, hogy a tagállamokban alkalmazott helyi jog megfelel-e az Európai Unió úgynevezett harmadik energiacsomagjában foglaltaknak. Így a bizottság különösen a tulajdonosi viszonyok szétválasztását, az energiahatóság függetlenségét, a fogyasztói problémákat és a rendszerhasználati díjak kiszabásának módját vizsgálja. Az uniós szabályokkal ellentétes lehet a bizottság szerint az a hazai gyakorlat, hogy a hálózati tarifarendszerben egyes fogyasztói csoportokat előnyben részesít a többivel szemben: a háztartások és a közületek számára a nagy nyomású gázhálózat használatáért felszámított díjak alacsonyabbak, mint más fogyasztói kör számára.



