Tour de France: nincs tiszta győzelem

Kerékpár. A doppingbotrányba keveredett amerikai Lance Armstrongnak tízmillió dollárt kell visszafizetnie szponzorának

Sport
  • 2015.02.18. - 10:46

A doppingolás miatt örökre eltiltott Lance Armstrongnak tízmillió dollárt kell visszafizetnie egy sportbiztosításokkal foglalkozó amerikai cégnek, amelytől korábban 12 millió dollárt kapott a Tour de France kerékpáros körverseny többszöri megnyeréséért.

armstrong
A kerékpározás királyából, Lance Armstrongból bukott legenda lett (Fotó: Reuters/Mike Hutchings)

A baj nem jár egyedül, mert Armstrong december 28-án ittasan vezetve összetört két autót, és ezért március 17-én újra bíróság elé kell állnia.

A texasi bíróság elsőfokú ítélete szerint Armstrong nemcsak azzal vétett a törvények ellen, hogy doppingszerek segítségével nyerte meg hét alkalommal a világ legjelentősebb versenyét, a Tour de France-t, hanem azzal is, hogy korábban eskü alatt vallotta: nem doppingolt.

Armstrong 2010-ben vonult vissza, és korábban tagadta a doppingolást, aztán 2013-ban megtört, és egy interjúban bevallotta, hogy tiltott szerek segítségével győzött. Az őszinte interjúban Armstrong elmondta, hogy ötféle módon doppingolt, és mind a hét Touron aratott győzelmét tiltott szerek segítségével nyerte. Az első győzelemtől fogva a doppingolás már rutinmunkának számított nála. Olyan volt, mintha a bicikli kerekét fújták volna fel, vagy vizet öntöttek volna kulacsába. Armstrong azzal védekezett, hogy a korábbi, rákkal való küzdelme során eluralkodott benne a nyerési vágy, és ennek következtében egész élete egy nagy hazugságspirál lett. „Hazudtam a gyerekeimnek is, de azért nem érdemlek halálbüntetést” – nyilatkozta, hozzáfűzve, hogy nem ő találta ki a doppingolást, de nem is tett annak érdekében, hogy véget vessen ennek a csalásnak.

A doppingbotrány kirobbaná­sáig a nemzetközi kerékpársport Lance Armstrongot tartotta minden idők legnagyobb versenyzőjének. Aztán amikor kiderültek a csalások, mind a hét Tour-győzelmétől megfosztották, sőt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a 2000-es sydney-i olimpián elért bronzérmét is elvette.
Az örökre eltiltott Armstrong azt is elárulta, hogy lehetetlen tiltott szer nélkül győzni a Tour de France-on. Ezt bizonyíthatja, hogy miután a nevét törölték a győztesek közül, 1999 és 2005 között egyetlen versenyző sem kérte, hogy szeretne felkerülni a nyertesek listájára, hogy őt hirdessék ki a Tour győztesének.

Azonban Armstrong bírósági kálváriája még nem ért véget, ugyanis december 28-án barátnője társaságában egy síparadicsomból hazafelé tartva, a jeges úton megcsúszva két parkoló autó­nak ütközött, de a korábbi bajnok látva, hogy nem történt személyi sérülés, távozott a helyszínről.

A barátnő, Anna Hansen szerint ő vezetett, a szemtanúk viszont azt állították, hogy Armstrong ült a volán mögött. A tanúvallomások hatására Hansen bevallotta, hogy Armstrong vezetett.

Az ügyet március 17-én tárgyalják és ha a bíróság bűnösnek találja az egykori bajnokot, akkor akár kilencven napra is börtönbe zárhatják.



Tiltott szerek nélkül nehéz jól tekerni

A Touron induló bringásokról az a mondás járja, hogy két típusuk van, az egyik már megbukott a doppingvizsgálaton, a másik pedig csak ezután fog. Sajnos mindez nem túlzás, mert az 1998 és 2013 közötti versenyeken első tízben végzett bringások hatvanöt százalékának volt doppingügye. A tizenhat Tourból csak négynek volt olyan nyertese, aki nem keveredett eddig doppingügybe: Carlos Sastre (2008), Cadel Evans (2011), Bradley Wiggins (2012) és Chris Froome (2013). A dopping miatt eltiltott spanyol Alberto Contador harminckét évesen sem adja fel, az idén a Giro d’Italiát és a Tour de France-t is meg akarja nyerni. Kérdéses, hogy tisztán ez hogyan sikerülhet.

Reklám