Nekimentek a székelyek Brüsszelnek

Európai szinten is kiáll a kormány a kisebbségekért

Határon túl
  • 2014.12.05. - 15:53

Várhatóan 2015 első felében ítélet születhet a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) régiók Európájáról szóló polgári kezdeményezésének elutasítása miatt indított luxemburgi perben – jelentették be csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójukon az SZNT képviselői.

Az autonómiáért küzdő szervezet és partnerei által indított kezdeményezés azt javasolta, hogy az Európai Unió kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő területektől. A kezdeményezést az Európai Bizottság elutasította, mert a testület úgy ítélte meg, hogy nem tartozik a jogalkotási hatáskörébe a szabályozásra javasolt kérdés. Így a kezdeményezők el sem kezdhették az egymillió aláírás összegyűjtését hét különböző államból, amellyel jogalkotást kezdeményező lépésre késztethették volna az Európai Bizottságot. Az SZNT ezt követően indított pert.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára azt mondta a sajtóértekezleten, hogy ha az eljárás pozitívan végződik, azt mutathatja, hogy az unió polgárai témát tudnak adni az Európai Bizottságnak. Budapest bízik benne, hogy sikeres lesz az SZNT kezdeményezése, a magyar kormány minden segítséget megadott, amikor beavatkozott, és igyekeznek ezt a szerintük előnyös kezdeményezést továbbra is támogatni – jelezte a politikus.

 
Reklám