Történelmi szerb-magyar megemlékezés Szabadkán

Hét évtized után eltörölték három délvidéki település magyarjainak kollektív bűnösségét

Határon túl
  • 2014.11.02. - 16:36

Hetven év után megszületett az a szerbiai rendelet, amely eltörölte a vajdasági Csúrog, Zsablya és Mozsor magyar lakosságának kollektív bűnösségét kimondó jogszabályt - jelentette be Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök vasárnap Szabadkán.

Az áldozatok emlékét őrző Vergődő madár nevű szobrot tavaly októberben lopták el, a tettet a szerb és a magyar kormány is elítélte. Egyesek szerint színesfémtolvajok vitték el, mások szerint viszont politikai indíttatásból távolították el az emlékművet, és ezzel akartak "gátat vetni" annak a megbékélési folyamatnak, amely a szerb és a magyar nép között tavaly nyáron megindult.

A miniszterelnök részt vett az 1944-1945-ben kivégzett ártatlan áldozatok tiszteletére rendezett vasárnapi megemlékezésen Szabadkán, a Zentai úti temetőben. Ez volt az első alkalom, hogy a szerbiai vezetés a szabadkai emlékműnél lerótta kegyeletét.

A Vajdasági Magyar Szövetség nevében Pásztor István elnök, a helyi önkormányzat nevében Ilija Maravić képviselő-testületi elnök, a Magyar Nemezti Tanács nevében pedig dr. Korhecz Tamás elnök helyezték el a kegyelet virágait.

Az eseményen felavatták azt az új szobrot is, amelyet az egy éve ellopott Vergődő madár emlékmű helyén állítottak fel. A szobor annak a 852, Szabadkáról és környékéről elhurcolt, főleg magyar, horvát és német embernek állít emléket, akit 1944 őszén a temetőben végeztek ki.

Vucic nagy
Vucic szerb miniszterelnök virágot helyez el az 1944/45-ös vérengzések szabadkai áldozatainak emlékére fotó: MTI 

A szerb parlament tavaly nyáron fogadta el azt a nyilatkozatot, amely elítélte az 1944-1945-ös délvidéki vérengzéseket, valamint a kollektív bűnösség szellemében hozott háborús határozatokat, magát a rendeletet azonban nem törölte el.

1944-1945 telén a Bácskába bevonuló szerb csapatok bevezették a katonai közigazgatást, és több hónapos megtorló hadjáratot kezdtek a relatív többséget alkotó ártatlan magyar polgári lakosság ellen. Újvidéken, Szabadkán, Zomborban és sok más magyarlakta helységben több tízezer embert gyilkoltak le. Az áldozatokat a zentai úti temetőben hantolták el négy hatalmas tömegsírban. A kivégzettek között voltak a magyarokon kívül horvátok, baranyai németek és kisebb számban bunyevácok, illetve szerbek is. Az áldozatok száma megközelíttek a kétezret. Közülük – a Kegyeleti Bizottság odaadó munkájának köszönhetően – 978 áldozatot azonosítottak.

Forrás: vajdasag.ma, mti

Reklám