Rendkívüli tanácskozást tartanak az Európai Unió egészségügyi miniszterei a jövő héten Brüsszelben, hogy fokozott óvintézkedéseket fogadjanak el a Nyugat-Afrikában pusztító ebola-járvány továbbterjedése ellen - közölte pénteken az olasz egészségügyi tárca.
A cél: csökkenteni a járvány Európára való átterjedésének a kockázatát
Az unió soros, olasz elnökségének nyilatkozata szerint a jövő csütörtökre összehívott találkozón a repülőtéri biztonsági eljárások megerősítéséről lesz szó, hogy kiszűrhessék a betegeket az ebola sújtotta országokból érkező utasok közül.
"A cél az, hogy növeljük a reagálási képességet a járvánnyal szemben, és csökkentsük Európára való átterjedésének kockázatát" - hangoztatja a nyilatkozat.
Beatrice Lorenzin, az olasz egészségügyi tárca vezetője már két napja közös uniós stratégiát szorgalmazott a járvány európai elterjedésének megakadályozására, mindenekelőtt a repülőterek szigorúbb ellenőrzését sürgetve.
Brüsszelben pénteken bejelentették, hogy az EU "légihidat" szervez az ebola által leginkább sújtott Sierra Leone, Libéria és Guinea megsegítésére. Az Európai Bizottság egyik szóvivője szerint a művelet már pénteken megkezdődött. Első járataként egy Boeing 747-es géppel 100 tonna segélyszállítmányt küldenek Amszterdamból a Sierra Leone-i fővárosba, Freetownba.
Saját adatai szerint a bizottság a járvány nyugat-afrikai kitörése óta már 180 millió euró segélyt (mintegy 55 milliárd forint) bocsátott az érintett országok rendelkezésére.
Soraya Saenz de Santamaria spanyol miniszterelnök-helyettes pénteken bejelentette, hogy a madridi kormány tárcaközi különbizottságot állít fel az ebola-válság kezelésének "összetett és nehéz" feladataira. A politikus hozzátette, hogy egy tudományos testületet is létrehoznak az Ebola-elleni küzdelem támogatására.
Arlukowicz ezzel a fertőző betegségek kérdésében illetékes tisztifőorvos kijelentésére reagált, miszerint a lengyel egészségügy nincs felkészülve az ebola-betegek kezelésére. Andrzej Horban a kidolgozott eljárások, a megfelelően felszerelt kórházi helyiségek hiányára mutatott rá, valamint arra, hogy túl kevés a fertőzőkórházak rendelkezésére álló védőruha. Emiatt – ahogy a tisztifőorvos nyilatkozott - egy ebola-beteg kórházba szállításakor „az orvosok elmenekülnek”.
Horban kijelentését az egészségügyi tárca pánikkeltésnek minősítette. Slawomir Neumann miniszterhelyettes ugyanakkor bevallotta, egyes kórházakban ki kell egészíteni a védőruhakészletet. Mint mondta, egyes intézmények „arra használják ki az Ebola-jelszót, hogy saját felszereltségüket emeljék.”
A péntek délután megrendezett sajtótájékoztatón Bartosz Arlukowicz úgy nyilatkozott, Lengyelországban volt már néhány ebola-gyanús eset, a betegséget azonban mindegyik esetnél kizárták. Mint mondta, tíz lengyel kórház „szakmailag felkészült” az ebola-betegek elfogadására.
Csütörtökön a lengyel fővárosban is illetékes mazóviai vajda azt mondta, a varsói repülőtér kész az ebola tüneteket mutató betegek esetleges fogadására. A Chopin repülőtéren elkülönítő helyiségeket létesítettek, két mentőautót készítettek elő az elkülönítést biztosító hordágyakkal.
A varsói repülőtéren nem rendelték el az utasok szűrését, mivel a lengyel főváros és a nyugat-afrikai országok között nincs közvetlen járat.
Oroszországban 101 nyugat-afrikai diákot tartanak megfigyelés alatt
Oroszországban elrendelték a nyugat-afrikai országokból származó diákok esetleges ebola-vírusfertőzöttségre vonatkozó szűrését, közülük 101 fiatalt tartanak továbbra is orvosi megfigyelés alatt - közölte az orosz közegészségügyi hatóság vezetője pénteken.
Anna Popova elmondta, 451 diákot vontak be az ellenőrzésbe, hogy kizárják a veszélyes vírussal való esetleges fertőzöttségüket. 16 fiatalt helyeztek el kórházban, de egyikük esetében sem bizonyosodott be az ebola-fertőzöttség. A továbbra is megfigyelés alatt lévő 101 nyugat-afrikai diáknak nem kellett kórházba mennie.
Szerbiában 708 embert megfigyelnek
A Balkánon eddig egy halálos kimenetelű Ebola-gyanús esetet regisztráltak. Macedóniában egy brit férfi halt meg csütörtökön, aki a gyanú szerint az Ebola-vírus hordozója volt.
Szerbiában is szigorítani kell az eddigi megelőző intézkedéseket és figyelembe kell venni az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait az ebola terjedése miatt - közölte csütörtökön a szerbiai egészségügyi minisztérium.
Megfigyelnek több mint 700 embert szerbiában, de a helyzetet még nem ítélték olyan súlyosnak, hogy elkülönítsék az alanyokat. Otthon tartózkodhatnak, ugyanakkor arra kötelezték őket, hogy azonnal jelentsék, ha az Ebola-tünetek bármelyikét - láz, gyomorfájás - tapasztalják magukon. A kórházak a fertőzötteket kötelesek elkülönítőbe helyezni.
Az egészségügyi minisztérium emellett azt is közölte, hogy az ország mindent megtesz annak érdekében, hogy ne jusson be a vírus Szerbiába.
Szkopjéban lezártak egy szállodát

A másik brit állampolgár is a betegség tüneteit mutatta.
Valószínűleg maláriás a cseh beteg
Mégsem ebola-fertőzött az a cseh férfi, akit ezzel a gyanúval kezeltek csütörtök óta egy prágai kórházban.
"A halálos betegség gyanúját a cseh és németországi laboratóriumokban elvégzett tesztek kizárták" - közölte Roman Prymula, a cseh vakcinológiai társaság elnöke pénteken Prágában.
Az 56 éves cseh férfi 22 napja érkezett haza a libériai Monroviából. Magas lázzal csütörtökön szállították kórházba. A férfinél más, Ebola-fertőzésre utaló tünetek nem jelentkeztek, ennek ellenére a tőle vett mintákat cseh és német laboratóriumokban is megvizsgálták.
"Nagy valószínűséggel maláriában szenved, de más, lázzal járó megbetegedés sem zárható ki" - mondta Roman Prymula.
Súlyos állapotban az ápoló, további négy fertőzött lehet Spanyolországban




