Az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottsága szerint Navracsics Tibor alkalmas EU-biztosnak, emellett a testület nem támogatja, hogy a kultúra, az oktatásügy, az ifjúságpolitika és az uniós polgárság portfólióját kapja meg a magyar jelölt - közölték a szakbizottság hétfői ülése után. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja szerint Navracsics Tibor EU-biztosjelölt felkészültségét érdemben senki nem tudta megkérdőjelezni, alkalmassága mindenki számára világosság vált. Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője közleményben gratulált hétfő este Navracsics Tibornak. "Megvan Magyarország új európai uniós biztosa" - írta.
Rogán: Megvan Magyarország új uniós biztosa
A politikus hozzáfűzte: kudarcot vallott a szocialisták "aknamunkája", a kis baloldali ellenzéki pártok európai uniós képviselői próbálták megakadályozni, hogy Navracsics Tibor európai uniós biztos legyen.
Megjegyezte, hogy a következő hetekben fog eldőlni az egyeztetéseken, hogy a volt külgazdasági és külügyminiszter az unió mely biztosi pozícióját kapja.
A bizottság hétfőn közölte, hogy az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottsága szerint Navracsics Tibor alkalmas EU-biztosnak, de a testület nem támogatja, hogy a kultúra, az oktatásügy, az ifjúságpolitika és az uniós polgárság portfólióját kapja meg a magyar jelölt.
Nem Navracsics felkészültségét érte kritika, hanem Magyarországot
Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő szerint Navracsics Tibornak "nem a szakmai teljesítményét értékelték" a szavazáskor. "Nagyon sok kritika politikai jellegű volt az Obán-kormánnyal és Magyarországgal szemben, és
Navracsics személyére igen, a posztjára azonban nemet mondott Brüsszelben az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága. A bizottság 15 igen, 10 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett megszavazta Navracsics személyét, viszont portfóliójára 14 nem szavazat mellett csak 12 igen érkezett.
nem a biztos felkészültségével volt kapcsolatos" - tette hozzá a kárpátaljai EP-képviselő, a kulturális és oktatási bizottság tagja. Bocskor a következőket mondta az ülés után újságíróknak: Most Juncker megítélésén múlik, hogy miként lehet továbblépni, vagyis hogy a portfólió eredeti felelősségi területeinek egy részét elveszik-e vagy teljesen már tárcát kínálnak a magyar biztosjelöltnek.
Akik nemmel szavaztak - tette hozzá -, azok többnyire azt kritizálták, hogy nem hiteles számukra az európai elkötelezettsége, nem olyan a politikai háttere, amilyet ők el tudnak fogadni egy biztossal szemben.
Fidesz: Egyértelmű siker volt Navracsics meghallgatása
Közleményében a Fidesz-KDNP EP-delegációja azt emelte ki, hogy "Navracsics Tibor meghallgatása az Európai Parlamentben egyértelmű siker volt", felkészültségét érdemben senki nem tudta megkérdőjelezni.
"A parlamenti szakbizottság baloldali többsége ugyanakkor módosítást javasolt a portfólió tartalmát illetően, ahogy ez várhatóan más biztosok esetében is bekövetkezik. A biztosi portfóliók részletes tartalmát illetően a bizottság elnökének kizárólagos hatáskörében van a döntés" - írták közleményükben a magyar néppárti EP-képviselők, akik az elmúlt hetek "pártpolitikai alapú és ideológiai jellegű támadásait is figyelembe véve különösen nagy sikernek" tartják, hogy Navracsics Tibort a szakbizottság meggyőző többséggel támogatta az EU-biztosi alkalmasságát illetően.
Molnár: Háromszor tagadta meg Orbánt
Molnár szerint Juncker a tárcához eredetileg tartozó négy terület közül egyet, kettőt vagy hármat el fog venni. Sok biztosjelöltet már meghallgattak, és ebben a szakaszban már nehéz lenne "csereberélni" a tárcák között.
Molnár Csaba úgy kommentálta az EP-szakbizottsági döntést, hogy "Navracsics Tibor, ahhoz, hogy meg tudja szerezni a hőn áhított európai bizottsági pozícióját, háromszor tagadta meg most az írásbeli kérdések ügyében mesterét, Orbán Viktort". A DK-s politikus szerint a magyar jelölt megtagadta az Orbán-kormány oktatáspolitikáját és médiareformját, valamint az általa is irányított bírósági reformot. "Csökkenti a hitelességét ennek a megtagadásnak az, hogy amikor pozícióban volt magyar miniszterként, akkor ezt nem tette meg" - jegyezte meg.
Szanyi: Junckernek minden ügyességére szüksége lesz
Szanyi Tibor, az EP szociáldemokrata frakciójában helyet foglaló magyar képviselői küldöttség vezetője úgy kommentálta a döntést, hogy bizottságnak bár nehezen, de sikerült elvonatkoztatnia az "orbáni gyalázattól", viszont a kijelölt biztosi posztra alkalmatlannak találta a magyar jelöltet. A szocialista EP-képviselő szerint a Junckernek minden ügyességére szüksége lesz, hiszen a posztok nagy részére már lezajlottak a meghallgatások és a többség el is nyerte az illetékes bizottságok támogatását.
Állítólag az uniós polgárság felelősségét ruházzák másra
Az MTI brüsszeli tudósítója jól tájékozott uniós forrásból úgy értesült: a biztosjelölti kiválasztási folyamat ismerői azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy a Navracsicsnak szánt tárcától elvonják az uniós polgárság felelősségi területét, és átadják azt Frans Timmermansnak, az Európai Bizottság leendő alelnökének. Ebben az esetben a magyar biztos a kultúra, az oktatás és az ifjúságpolitika területéért lehetne felelős. Az AFP francia hírügynökség szintén úgy értesült uniós forrásokból, hogy az uniós polgárság felelősségi területét más biztosnak adná Jean-Claude Juncker. Mindez napokon belül tisztázódhat.
A jog szerint az Európai Parlamentnek és bizottságainak nem áll módjában, hogy egy-egy biztos kinevezését megvétózza, a plenáris ülés egyetlen egyszer szavaz arról, hogy támogatja-e az egész biztosi kollégium kinevezését. Még soha nem volt példa arra, hogy a plenáris ülés leszavazza a biztosi testület kinevezését, vagy akár egy bizottság leszavazzon egy kijelölt biztost.
Forrás: facebook, MTI



