A rezsicsökkentést és a devizahitelesek megsegítését is kiemelte az elmúlt időszak társadalompolitikai fordulata kapcsán Czibere Károly szociális államtitkár, a Társadalmi riport 2016 című kötet bemutatásakor.
A Kolosi Tamás és Tóth István György által szerkesztett kötetből kiderül az is, Magyarországon a szegénység az európai uniós átlag alatt van: az Eurostat tavalyi adatai szerint a magyar népesség 14,6 százaléka élt relatív jövedelmi szegénységben, az uniós átlag 17,2 százalék. Ugyanakkor ettől eltérő képet mutat az úgynevezett anyagi deprivációban élők aránya, ebben csak Romániának és Bulgáriának vannak rosszabb mutatói. Ez utóbbi mutató mérési módszertana inkább a fogyasztásra összpontosít. Ugyanakkor a szerkesztők szerint alapprobléma, hogy a magyar társadalom „úgy ahogy van” tartozik Európa szegényebbik feléhez. Összegzésük szerint a társadalmi felemelkedéshez intézményi reformokra lenne szükség, továbbá arra, hogy a magyar gazdaságban olyan környezet domináljon, amelyet verseny, innováció és értékteremtés jellemez. Az egyik tanulmány szerint ugyanakkor a háztartások nettó megtakarításai a gazdasági válság óta eltelt időszakban növekedtek, és csökkent a törlesztési nehézségekkel küzdő háztartások aránya.



