Napokon belül megjelenik a közétkeztetési rendelet új változata, lezárultak a szakmai egyeztetések – mondta tegnap Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) Élj könnyebben! elnevezésű egészségnevelő kampányának bejelentésekor.

Közölte, hogy a tavaly januárban megjelent rendelet óta eltelt másfél évben gyűjtötték a tapasztalatokat, „sok építő kritikát” kaptak, majd ezek mentén születtek meg a változtatások a jogszabályban.
Az államtitkár a rendeletből három lényeges elemet emelt ki: a sóbevitel mértékének változását, a mesterséges édesítőszerek tiltását és a tej zsírtartalmának emelését. A sófelhasználás drasztikus csökkentését sok kritika érte, így a jogszabály által előírt napi két grammot kettő-öt grammra módosították. Hozzáfűzte: a rendelet tiltja a mesterséges édesítőszerek használatát – kivéve, ha erre egészségügyi okból van szükség –, továbbá háromévesnél idősebb gyermekeknél a tej zsírtartalmát másfél százalékosról 2,8 százalékra változtatták.



