A kormány a cigányságra mint Európa rejtett erőforrásaira tekint, és nem mint problémára – mondta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az Országgyűlésben a Magyarországon élő nemzetiségek helyzetéről szóló vitában, az államtitkárság tegnapi ismertetése szerint.
A KDNP-s politikus bírálta a jobbikos kettős beszédet, amelyben egyszer az őshonos nemzetiségek támogatását tartják fontosnak, más alkalommal – politikai érdekből – gyűlölettel beszélnek a cigányságról. Egyúttal bocsánatkérésre szólította fel a pártot Hajdú-Bihar megyei önkormányzati képviselőjük kijelentése miatt, amelyben a politikus a cigányok deportálásáról beszélt.
A nemzetiségek jogvédelmét legjobban az biztosítja, hogy itt lehetnek az Országgyűlésben, válaszolt az államtitkár a nemzetiségi szószólói rendszer kritikusainak, bár megértésének adott hangot, hogy az MSZP és az LMP a jogvédelembe kapaszkodva az ombudsmani képviselet mellett érvel. Soltész példaként állította a magyarországi nemzetiségpolitikát a környező országok számára, mondván, a nemzetiségek megbecsülése, támogatása olyan üzenet, amely pozitív hatással lehet a határon túli magyarság életére is. Rámutatott, az elmúlt időszakban növekedett a nemzetiségüket megvallók száma és aránya.



