A történelem manapság ismét ránk rúgta az ajtót; soha nem látott tömeg áramlik ellenőrizetlenül befelé a határainkon, olyan népvándorlásnak vagyunk a kezdetén, amelynek a tartalékai beláthatatlanok - jelentette ki Orbán Viktor péntek este a muravidéki Lendván.

Az ünnepséget megelőzően Orbán Viktor a muravidéki magyarok képviselőivel külön is találkozott, majd az ünnepi műsort követően - amelyen zsúfolásig megtelt a lendvai színház nagyterme - Miro Cerarral munkavacsora keretében tárgyaltak egymással.Ha nem sikerül gátat vetni az áradatnak, "akkor egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy az az Európa, amiért ennyit küszködtünk, már nem is létezik"- jelentette ki Orbán Viktor.
Úgy folytatta: azt látjuk majd, hogy Európa többé nem a mi értékeinken nyugszik, hanem valami máson, s az öreg kontinens többé már nem az otthonunk. "Ezt mi nem akarjuk és nem is fogadhatjuk el".
Nehéz és súlyos döntéseket kell hoznunk - jelentette ki a kormányfő. Ezeket a döntéseket azonban nemcsak nemzeteink mai polgárai és a szavazók fogják számon kérni, hanem utódaink is, "hetedíziglen". Ezért nem szabad ma elgyengülnünk, "sem gondolatban, sem szóban, sem cselekedetben".
A miniszterelnök hangsúlyozta: "nekünk nemzetünk, önazonosságunk mellett kell döntenünk". Hozzáfűzte ugyanakkor: ahhoz sem férhet kétség, hogy "Európa és a keresztény kultúránk mellett kell dönteni".
A nemzeti önazonosság, az európaiság és a keresztény gyökereink hármassága tette eddig is erőssé Európát. "Ha bármelyiket feladjuk, akkor elsüllyedünk, ezért azt javaslom, ne mondjunk le se nemzeti mivoltunkról, se Európáról, se a kereszténységről" - emelte ki Orbán Viktor.
Az Európai Uniót alkotó összes nemzet minden egyes tagja felelős saját hazáján túl egész Európáért is, a felelősségvállalás és a cselekvő szolidaritás jegyében ezért segítenek Magyarország, s egyben a schengeni övezet határainak őrizetében szlovák, cseh és lengyel rendőrök, "és ezért jönnénk mi is Szlovénia segítségére, ha kell". Ahogy összefűz minket a múlt, úgy köt össze minket ma a közös jövőnkért érzett aggodalom. "Mi, közép-európaiak sokszor megértük már azt, hogy rólunk döntöttek nélkülünk, ma már inkább alakítói akarunk lenni a saját sorsunknak" - fogalmazta meg Orbán Viktor.
A szlovéniai magyarság ünnepén Miro Cerar szlovén kormányfő egyebek közt arról beszélt, hogy kiváló jószomszédi kapcsolat köti össze a két országot, a szlovéniai magyar és olasz kisebbség jogait az állam a létrejötte óta biztosítja és anyagilag is támogatja. Az együttműködés új lehetőségei pedig az európai források felhasználásával zajló közös programok.
A szlovén kormány a turizmusban, a közlekedési összeköttetések javításában, illetve az oktatás, a tudomány terén szeretne további előrelépéseket tenni a két ország kapcsolatában, gazdagítva ezzel az itt élők életét is - jelentette ki Miro Cerar.
Horváth Ferenc, az MMÖNK elnöke az évfordulós gálaesten úgy ítélte meg, hogy gazdasági fejlődés és munkahelyteremtés nélkül a Muravidéken élőknek sem lesz jövőképe. "Két kivándorlási hullámot már túlélt ez a közösség, egy harmadik végzetessé válna számára" - fogalmazott.



