Orbán Viktor: A kötelező kvótákról mondhatnak véleményt a polgárok

Népszavazás kiírásáról döntött a kormány

Belföld
  • 2016.02.24. - 13:13

A kormány döntést hozott a kötelező betelepítési kvótákra vonatkozó országos népszavazás kiírásáról - jelentette be Orbán Viktor a kormányülés szünetében tartott sajtótájékoztatóján. A kormányfő ismertette a szavazásra bocsátandó kérdés szövegét is. Az ellenzéki pártok eltérően reagáltak a referendum hírére.

orbán_népszavazás160224_576
Hegedüs Róbert

A kormány által az NVB-nek benyújtott kérdés a következő: Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?

"Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?" - ismertette a referendum kérdését a kormányfő.
Beszámolt arról is, hogy kabinetfőnöke a kérdést már be is nyújtotta hitelesítésre a Nemzeti Választási Bizottsághoz.

A kormányfő szerint a kötelező betelepítési kvótáról szóló döntést nem lehet elvenni az Országgyűléstől, az ügyben a magyar parlament megválasztott képviselőin kívül senki más nem dönthet.
Az is köztudott, hogy az Országgyűlés elutasítja a kötelező kvótát, így aki tiltakozik ellene és nemmel szavaz majd a népszavazáson, az valójában egyszerre áll ki Magyarország függetlensége mellett és utasítja el a Magyarországra történő kötelező betelepítést - emelte ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor szerint a magyar kormány által választott út, a népszavazás útja egy "európai dolog", az európai politika része, ezért - mint fogalmazott - "jó szívvel ajánljuk másoknak is".
Európa egyik legfőbb értékeként hivatkozott a demokráciára, megjegyezve: az Európai Unió is a demokrácia pillérein áll. "Ez pedig azt jelenti, hogy nem hozhatunk az emberek feje fölött, az európai emberek akarata ellenére az életüket súlyosan megváltoztató, a jövő nemzedékek életét is meghatározó döntéseket" - hangoztatta, jelezve: a kvóta újrarajzolná Magyarország és Európa etnikai, kulturális és vallási arculatát is. 

A kormány úgy látja, hogy erre nincs felhatalmazása sem az uniónak, sem az európai vezetőknek, semmiféle európai testületnek sem - szögezte le Orbán Viktor. A kormányfő felvetette azt is, hogy az európai embereket eddig senki sem kérdezte meg arról, hogy akarják-e, elfogadják-e vagy éppenséggel elutasítják a kötelező kvóta bevezetését.

Orbán Viktor a népszavazást azzal indokolta, hogy döntésükkel egy közhangulatnak engedtek. "Úgy érezzük, hogy az emberek hozzájárulása nélkül bevezetni a betelepítési kvótát nem más, mint visszaélés a hatalommal" - fogalmazott, kifejtve: meg kell kérdezni az embereket, ahogy az uniós csatlakozás esetében is történt. 

Kérdésre azt is kifejtette: alapvető, meg nem kerülhető, a magyar politika lényegét adó kérdésről van szó, vagyis arról, hogy dönthet-e a magyar emberek helyett bárki más arról, hogy "mi magyarok kikkel éljünk, kikkel ne éljünk együtt". Értékelése szerint a referendumnak van európai összefüggése, az kétségkívül a szabad nemzetek szövetsége koncepciót erősíti - szemben az európai egyesült államokéval -, ahogy a brit népszavazás is.
A kormányfő arra a kérdésre, hogy ha nem lesz sikeres a népszavazás, lemond-e a kormány, azt felelte: ezt még nem vitatták meg.   

"A szabályok ma nem biztosítják a méltányos körülményeket"

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerda délelőtt találkozott Csabai Józseffel,  aki a kvótával kapcsolatos kérdést korábban beadta. A férfi  "megértéssel fogadta" és eleget tett a miniszter kérésének", hogy vonja vissza beadványát, miután Rogán Antal tájékoztatta,  hogy a kormány által megfogalmazott kérdés tárgyszerűbb, megfelel az alkotmányosság követelményeinek.

Orbán Viktor miniszterelnök azt kezdeményezi, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI), illetve a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elemezze a népszavazások kezdeményezésénél kialakult helyzetet, és tegyen javaslatot a szabályok megváltoztatására.   A miniszterelnököt az NVI-nél kedden kialakult helyzetről faggatták. Válaszában utalt arra, hogy nem először alakult ki a keddihez hasonló "méltatlan helyzet" a választási irodánál népszavazási kérdés kezdeményezésekor. Szerinte az eset "mélyen ellentétes mindazzal, amit szeretnénk Magyarországon látni", a kormány ugyanis a tisztelet kultúrájának megteremtését tartja feladatnak. "Mivel nem ez volt az első eset, kénytelenek vagyunk azt a következtetést levonni, hogy ilyen helyzetek azért alakulhatnak ki, mert a vonatkozó törvényi előírások nem jók" - mondta a kormányfő, aki szerint a szabályok ma nem biztosítják a méltányos körülményeket azoknak, akik élni akarnak állampolgári jogukkal.

Arra a kérdésre, hogy a boltok vasárnapi zárva tartásának kérdését összevonnák-e a betelepítési kvótákról tartandó referendummal, a kormányfő határozott nemmel felelt.  "Semmiképpen nem kevernénk össze a szezont a fazonnal, a népszavazás nem említhető egy lapon semmilyen életmódról szóló kérdéssel".

A keddi Nemzeti Választási Irodánál történt eseményekkel kapcsolatban elmondta, hogy méltatlan helyzet alakult ki, mert a jogszabályok nem jók, ezért kezdeményezik, hogy a szabályok megváltoztatásával kulturált, fair helyzetet teremtsenek azoknak, akik élni kívánnak állampolgári jogaikkal.

Szijjártó: demokráciában természetes, hogy az emberek döntenek a meghatározó kérdésekben

Demokráciában természetes, hogy az ország jövőjét meghatározó kérdésekben az emberek mondanak véleményt és döntenek - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán az MTI-nek. A tárcavezető arra reagált, hogy Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter szerda délutáni sajtótájékoztatóján a magyar kormány kvótákkal kapcsolatos népszavazási kezdeményezésére vonatkozó újságírói kérdésre kijelentette: "minden országnak joga van saját nemzeti döntéseket hozni, az én politikai értékelésem azonban kritikus". "Nem hinném, hogy ma Európa úgy tudná kezelni a migrációs válságot, hogy egyes országok a saját polgáraikra testálnak bizonyos kérdéseket annak érdekében, hogy aláássák a közösen európai szinten elfogadott döntéseket". Gentiloni egyúttal óva intett olyan precedensektől, amelyek "negatívak, vagy akár veszélyesek is lehetnek".

Szijjártó Péter mindezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: demokráciában teljesen természetes, hogy az ország jövőjét alapvetően meghatározó kérdésekben az emberek mondanak véleményt és hoznak döntést. Ráadásul még egyetlen olyan közös európai megoldás sem született, amely eredményes választ adna a bevándorlási válság kihívásaira - vélekedett. Szijjártó Péter úgy látja, nem megoldás az, hogy "egyes országok nem tartják be a közös szabályokat, majd ennek terhét szét akarják osztani azok között, akik mindent megtesznek a közös szabályok betartása érdekében".

Törvényes a kezdeményezés
Megfelel a törvényi előírásoknak és nem minősül tiltott tárgykörnek a kormány által a kötelező kvóták ellen benyújtott népszavazási kérdés az Alapjogokért Központ szerint. Elemzésük kimutta, hogy az uniós kényszer-betelepítés ügyében népszavazásra javasolt kérdés megfelel a hatályos alkotmányos és törvényi előírásoknak, azaz azt a Nemzeti Választási Bizottság előreláthatóan hitelesíteni fogja. Maga a téma ugyanis az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozónak minősül, tekintettel arra, hogy sem hazai, sem uniós előírás nem zárja ki a magyar törvényhozás vonatkozó jogalkotási kompetenciáját – hangsúlyozza az elemzés. Ráadásul éppen, hogy az unió tervezett döntései ütköznek a magyar alaptörvénybe, ezáltal sértik Magyarország szuverenitását – tették hozzá. Az Alapjogokért Központ szerint a kérdés ráadásul nem minősül tiltott tárgykörnek sem. Az alaptörvény – a korábbi, ideiglenes Alkotmánnyal megegyezően – ugyanis azt írja elő, hogy „nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről" nem lehet népszavazást tartani. Az uniós jog azonban az Alkotmánybíróság következetes joggyakorlata alapján nem minősül nemzetközi jognak, hanem egy önálló és speciális jogterület, ezáltal azzal összefüggésben kiírható népszavazás – hívják fel a figyelmet az elemzők. Szerintük az alkotmányos kötöttségeken túlmenően azt is fontos kiemelni, hogy a kérdés megfelelőnek látszik a népszavazási törvény szempontjából is, hiszen megfelel úgy a választópolgári, mint a jogalkotói egyértelműség követelményének. Azaz arra egyértelműen lehet válaszolni és az Országgyűlés is vélelmezhetően el tudja majd dönteni, hogy terheli-e jogalkotási kötelezettség, és ha igen, milyen jogalkotásra köteles.

Fidesz: meg kell védeni az országot az uniós betelepítési kvótától

A Fidesz szerint meg kell védeni az országot az uniós betelepítési kvótától, ezért üdvözlik, hogy a kormány kikéri és meghallgatja a magyar emberek véleményét a Magyarországot is fenyegető uniós betelepítési kvótáról.A Fidesz MTI-nek küldött szerdai közleményében így reagált arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: a kötelező betelepítési kvótáról szóló országos népszavazás kiírását kezdeményezett a kormány.

Mint írták, Brüsszel az emberek és a nemzeti parlamentek felhatalmazása nélkül akar dönteni arról, hogy bevándorlókat telepít be és egy állandó elosztási mechanizmus szerint szétosztja őket a tagállamok között. Az Európai Uniót erre senki nem hatalmazta fel, Magyarország függetlenségét senki nem veheti el, nem erőltethetik ránk a bevándorláspárti politikát. "Védjük meg közösen az országot a kötelező betelepítési kvótától!" - fogalmaztak a közleményben.

Tóbiás: Legyen egyidőben népszavazás a földről és a boltzárról is
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint az nem lehet, hogy Magyarországon a miniszterelnök döntse el, miről lehet népszavazást tartani. Tóbiás József szorgalmazta: a kvótareferendummal egyidőben a kormány tegye lehetővé, hogy népszavazást lehessen tartani földügyben és a vasárnapi zárvatartásról.

Az ellenzéki politikus a kormányfő kvótareferendummal kapcsolatos bejelentésére reagálva azt mondta, a miniszterelnöknek tudomásul kell vennie, nem az nemzeti sorskérdés, amit ő annak nevez. Hozzátette: a földek állami tulajdonban tartása nemzeti sorskérdés. Úgy folytatta: nagyon szeretné, ha a miniszterelnök lenne olyan bátor, hogy a kvótareferendumhoz kapcsolja a vasárnapi boltzár eltörléséről szóló népszavazást is. Az nem megy, hogy egy miniszterelnöknek van joga, a népnek meg nincs - közölte. Tóbiás József azt mondta, ha ez így történik, akkor érdekeltek lesznek abban, hogy a népszavás ezekről a kérdésekről sikeres legyen.     

A kvótareferendumról azt mondta, az MSZP egyetért azzal, hogy ne lehessen az Országgyűlés feje felett a magyar emberek életét befolyásoló döntést hozni. Szerinte azonban meg kell vizsgálni, hogy a kormány népszavazási kérdése megfelel-e az alaptörvénynek és az EU alapszerződésének. Tóbiás József szólt arról is, hogy egy napja nem lehet tudni arról, mit tett az ügyészség, a rendőrség, a kormány a szerdán, a Nemzeti Választási Irodánál történt bűncselekmény ügyében. Ki a felelős azért, hogy egy magyar állampolgár nem tudott élni a népszavazási kezdeményezési jogával? Ki az, aki megrendelte "a verőlegényeket"? A Fidesznek, a miniszterelnöknek mi a véleménye a történtekről? - sorolta kérdéseit.
Az MSZP elnöke a kormányfőt idézve azt mondta, ez nem szezon és fazon kérdése, ez a jogállamiság kérdése. Tóbiás József kevésnek tartotta azt, hogy Orbán Viktor szerint méltatlan volt a szerdai helyzet, mert úgy látja, a kormány a felelős, ugyanis az ő javaslatára nevezték ki a Nemzeti Választási Bizottság és az iroda vezetőit. Jelezte azt is, hogy számos, a népszavazási törvényt módosító javaslat van a parlament előtt, amelyekkel már régen meg lehetett volna szüntetni a problémákat. Hozzátette:  a törvényt a kormánypártok hozták, illetve rontották el, ezt pedig be kellene ismerni.     
Arra a felvetésre, hogy Gyurcsány Ferenc DK-elnök azt javasolta, az ellenzéki pártok bojkottálják a parlamenti munkát, amíg meg nem változtatják a népszavazási törvényt, Tóbiás József közölte, tiszteletben tartja más párt stratégiáját, de az MSZP fontosnak tartja, hogy az Országgyűlésben is megjelenítse a társadalmi problémákat. 

A Jobbik üdvözli a népszavazást, és a "nemet" támogatja 
A Jobbik üdvözli, hogy pártjuk kezdeményezése után csaknem fél évvel a kormány is belátta: népszavazáson kell elutasítani a betelepítési kvótát - értékelte Orbán Viktor miniszterelnök szerdai bejelentését Z. Kárpát Dániel.  Az ellenzéki tömörülés alelnöke szerdai sajtótájékoztatóján az ügyet nemzeti sorskérdésnek nevezte, és elmondta: pártja csütörtökre ötpárti egyeztetésre hívja a parlamenti frakciókat az esetleges kiskapuk kizárása érdekében. Mint fogalmazott, olyan kérdést kell benyújtani, ami kizárja a visszatoloncolás, a relokáció és minden Magyarországot károsan érintő intézmény lehetőségét.
Kijelentette azt is: a Jobbik egyértelműen a "nem" oldalán áll.  A politikus a pártja nevében arra kérte a szavazókat, hogy úgy nyilvánítsanak véleményt: Magyarországra hívatlanul idegeneket ne lehessen betelepíteni.
Emlékeztetett: elnökük, Vona Gábor vetette fel tavaly szeptemberben egy népszavazás szükségességét "mindenféle kvótaszerű megoldás elutasítása érdekében", ám akkor ezt a Fidesz-KDNP még elvetette. Hozzátette: kedden alaptörvény-módosítást is a Ház elé terjesztettek, hogy létrejöhessen egy ilyen referendum. A politikus indokoltnak tartotta a népszavazás intézményének helyreállítását, "legalább a 2010 előtti formájába". A Nemzeti Választási Irodánál kedden történtekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: "ne csak a kormány vagy a kormányfő kezdeményezhessen népszavazást különböző kérdésekben, hanem bármely állampolgár". 

LMP: A népszavazás a népé és nem a kormányé
Az LMP szerint a kormány a kvótareferendum kezdeményezésével tovább folytatja a népszavazás intézményének kiüresítését, ellehetetlenítését a Nemzeti Választási Irodánál kedden történtek után.
"A népszavazás a népé és nem a kormányé" - szögezte le szerdai sajtótájékoztatóján Ferenczi István, az ellenzéki párt közösségi részvételi szakszóvivője Orbán Viktor miniszterelnök bejelentését követően.
Úgy ítélte meg: a kormány ezzel az akciójával azt akadályozza, hogy az emberek olyan fontos kérdésekben hozhassanak döntést, mint a "földrablás" vagy a vasárnapi zárva tartás.
"Felháborítónak tartjuk, hogy hülyének nézik az embereket, az ő nevükben is kikérjük ezt" - nyilatkozta, majd elmondta: a konkrét kérdésben akkor foglalnak majd állást, ha azt a Nemzeti Választási Bizottság hitelesítette. 

DK: A boltzárról, a Klik-ről és az egészségügy finanszírozásáról kell népszavazást kiírni
A Demokratikus Koalíció szerint nem a kötelező betelepítési kvótáról, hanem a vasárnapi boltzárról, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megszüntetéséről és az egészségügy finanszírozásának rendezéséről kellene népszavazást tartani.
A párt szóvivője a kormányfő szerdai bejelentésére reagáló sajtótájékoztatóján azt mondta, ha ezekhez a miniszterelnök "hozzá akarja csapni" saját kezdeményezését, akkor a referendum álljon négy kérdésből. Ha a kormányfő csak egy kérdéssel, a betelepítési kvótával kíván foglalkozni, akkor viszont a DK arra kéri a demokratikus pártokat és a demokrata szavazókat, hogy bojkottálják az "orbáni népszavazást" - tette hozzá Gréczy Zsolt.

A politikus arra is reagált, hogy Orbán Viktor közölte, kezdeményezi, hogy az NVI és az NVB elemezze a népszavazások kezdeményezésénél kialakult helyzetet, és tegyen javaslatot a szabályok megváltoztatására. A szóvivő kiemelte, hogy ezeket a jogszabályokat a kormány alkotta, az NVI-nél pedig "nem tülekedés történt, hanem jogtiprás". Felszólította a kormányfőt, hogy ne próbáljon elbújni a felelősség elől, ne próbálja a választási bizottságra és más pártokra kenni a felelősséget.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdai budapesti sajtótájékoztatóján, a kormányülés szünetében jelentette be, hogy a kormány döntést hozott a kötelező betelepítési kvótáról szóló országos népszavazás kezdeményezéséről.

MLP: Nem korrekt a kormány népszavazási kérdése
A Magyar Liberális Párt nem tartja korrektnek a népszavazási kérdést, mert a párt szerint az Európai Unióban nincs olyan jogi fogalom, hogy kötelező betelepítés.
Szent-Iványi István azt mondta, senki nem várja el egyetlen tagállamtól sem, hogy betelepítsen bárkit is. Az EU idevágó jogszabályai az áttelepítésről szólnak, ami azt jelenti, hogy a menekültügyi eljárást az adott országban, annak törvényei alapján kell lefolytatni.

Az MLP szakpolitikusa kijelentette, hogy aki ismeri a szeptemberben megszigorított magyar jogszabályokat, az tudja, hogy az 1300 menedékkérő közül egyetlen egy sem kapná meg Magyarországon a menekültstátust. "Ma ott tartunk, hogy akár Jézus Krisztus is jelentkezhetne azzal, hogy hazájában nézetei miatt üldözik és az élete is veszélyben van, a magyar hatóságoknál nem kapná meg a menekültstátust, mert az mondanák, hogy ön átment több biztonságos országon" - fogalmazott a politikus.
Szent-Iványi István arra is felhívta a figyelmet, hogy egy magyar népszavazás az EU többi országát nem kötelezi. A szakpolitikus úgy összegzett: ha a Nemzeti Választási Bizottság tisztességes eljárást folytat le, akkor visszautasítja a kérdést.

PM: nemzetközi szerződésről nem lehet népszavazást tartani

A Párbeszéd Magyarországért véleménye szerint a miniszterelnök által szerdán bejelentett kérdésben nem lehet népszavazást kiírni, mert nemzetközi szerződésben rögzített kötelezettségről nem lehet referendumot tartani
A párt szóvivője a kormányfő bejelentését "szánalmas vergődésnek", "kétségbeesett terelési kísérletnek" nevezte. Tordai Bence szerint Orbán Viktor ezzel arról akarja elvonni a figyelmet, hogy kedden a Nemzeti Választási Irodánál "fideszközeli verőlegények" megakadályozták, hogy a magyar nép kinyilváníthassa az akaratát egy a kabinet számára kellemetlen kérdésben.
A politikus szerint "végtelenül pofátlan és cinikus" a kormányfő azon kijelentése, hogy a kabinet támogatja és európai megoldásnak tartja a népszavazás intézményét.
A PM azt javasolja, hogy senki ne foglalkozzon "ezzel a jogi nonszensszel", inkább mindenki törődjön az ország valódi problémáival - mondta Tordai Bence.

Orbán Viktor: A polgárok véleményt mondhatnak a kötelező kvótákrólA kormány döntött a népszavazás kiírásáról - A kormá...

Közzétette: Magyar Hírlap – 2016. február 24.
Reklám