Novák Katalin: A határon túliak ügye nem lehet kampánytéma

"Egymás nemzettestvérei vagyunk, így tekintünk egymásra, függetlenül a választási ciklusoktól" - hangsúlyozta az államtitkár

Belföld
  • 2018.02.17. - 10:18

A határon túli magyarok ügyét nem lehet kampánytémává tenni, az egyetlen lehetséges álláspont az, hogy egymás nemzettestvérei vagyunk - mondta a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár szombaton Budapesten, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége által szervezett, az Országházban tartott családi napon.

Novák Katalin a 2018. a külhoni magyar családok éve című programsorozat eseményén kijelentette: kevéssel az április 8-ai választás előtt sokan azt gondolják, hogy a határon kívül élők ügyét kampánytémává lehet tenni, holott ez nem lehet kampánytéma.

Azt mondta: azt várja mindenkitől, határozottan képviselje ebben az ügyben az "egyetlen lehetséges álláspontot", azt, hogy "egymás nemzettestvérei vagyunk, így tekintünk egymásra, függetlenül a választási ciklusoktól".

Az államtitkár szerint lelkiismereti kérdés a határon túli magyarok ügye, és biztosította őket arról, hogy a jövőben is számíthatnak a kormányra.

Novák Katalin szólt a köldökzsinórprogramról is, amely az anyasági támogatás és a babakötvény kiterjesztésével biztosítja a kapcsolatot az anyaország és a határain kívül született gyerekek között. Hangsúlyozta: ezzel a támogatással ismerik el a magyar gyermekeket, szülessenek bárhol a világban. Az államtitkár beszédét vastapssal fogadta a Kárpát-medencéből érkezett több száz magyar család.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása szerint babakötvényre eddig csaknem kétszáz kérvényt nyújtottak be, anyasági támogatásra pedig több mint ezret. A legtöbb (823) igénylés Kárpát-medencei egykori magyarországi területekről érkezett.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára köszöntőjében arról beszélt, szimbolikus, hogy az Országház főlépcsőjén, a nemzet egységét megtestesítő Szent Koronától néhány méterre találkoznak.

Úgy vélte, a magyar jövő záloga a magyar gyermek, a magyar fiatalság, a magyar családok, és munkájuk semmit nem érne, ha nem lennének magyar gyermekek, akik továbbviszik az életet, a magyarság sorsát.

A kormánypárti politikus, aki - mondta - maga is képviselőjelöltként indul az április 8-ai országgyűlési választáson, arról beszélt, bízik abban, hogy megkezdett munkájukat folytatni tudják.

Pataki János, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke köszöntőjében arról beszélt: az, hogy hatodik alkalommal tudnak összegyűlni az Országházban a családi napra, azt jelenti, a határon túli magyarság Magyarországon "itthon van". Ezt erősíti - szavai szerint - a kormány több intézkedése, például az állampolgárság megadása és a családi kedvezmények kiterjesztése.

A szervezet tagsága hálás a kormánynak a törődésért, még akkor is, ha vannak "populista nézetek", amelyek "elvennék az állampolgárságot, letagadnák nemzettársaikat, akik a határon kívül rekedtek" - fogalmazott. Hozzátette, a rendezvény célja, hogy megmutassák, a család az egyetlen lehetőség a magyarság jövője szempontjából.

Az esemény résztvevői egyperces néma felállással emlékeztek az életének 92. évében szerdán elhunyt Kallós Zoltánra, a magyar néprajzkutatás kiemelkedő alakjára, a nemzet művészére.

Potápi: minden vegyes házasságban született gyermeknek kell magyar oktatás

A kormány célja, hogy minden vegyes házasságban született gyermek járhasson magyar bölcsődébe, óvodába, különben "elvesznek" a magyarság számára - mondta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Budapesten, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége által szervezett családi naphoz kapcsolódó konferencián.

Az Országházban tartott konferencián a magyar kisebbség helyzetét és a megmaradás lehetőségeit vitatták meg határon túli szervezetek vezetői.

Potápi Árpád János hangsúlyozta, a fogyás ellenére 15-16 milliós magyar nemzetről beszélhetünk, ebből az országhatáron túl, a Kárpát-medencében él 2-2,5 millió magyar, és ugyanennyi a világ más tájain.

A 6. Kárpát-medencei családi napon a gyerekek az Országház termeiben különböző programokon vehetnek részt, a felnőtteknek pedig konferenciát szerveztek.

Reklám