Míg 2002-ben, az első Orbán-kormány alatt 83-84 százalékos volt az állami hozzájárulás az iskolák finanszírozásához, 2010-re ez 53-54 százalékra csökkent - erről is beszélt Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár Bayer Zsolt Mélymagyar című műsorában. A teljes, több mint háromnegyed órás interjú pénteken 20:30-kor kerül adásba az Echo tv-n.
Az állami forráskivonás következménye lett az önkormányzati eladósodás és az iskolák bezárása, az ötvenszázalékos tanári béremelés pedig inflálódott. Ezerháromszáz milliárd volt az önkormányzatok adósságállománya, sokszor hiteleket vettek fel a fejlesztésekre, és 383 feladatellátási helyet szüntettek meg 2002-2010 között, ez főként a kisiskolákat érintette.



