Máthé Áron: Emancipálja a kommunizmust a nácizmussal a közös emléknap

Diktatúrák rémtettei

Belföld
  • 2018.08.23. - 00:59

A totalitárius rendszerek áldozatainak augusztus 23-i emléknapját az teszi kiemelt jelentőségűvé, hogy emancipálja Közép-Európa történetét Nyugatével, és a kommunista diktatúrát a nemzetiszocializmussal – mondta lapunknak Máthé Áron történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese.

A Molotov–Ribbentrop-paktum évfordulójára tett emléknapot először 2011-ben tartották meg, Máthé Áron szerint óriási küzdelem volt ezt elérni, és a küzdelem nem ért véget. Ennek oka többek közt az, hogy a kérdés megítélésében a mai napig nem történt áttörés: Nyugat-Európa nem tapasztalta meg a kommunista diktatúrát, de hajlamos úgy gondolni, hogy saját történelmi fejlődése a huszadik században is egyenlő Európa történelmével. A helyzetet súlyosbítja, hogy 1968-ban egyfajta marxista reneszánsz kezdődött Nyugaton, ami ma Európa fölszámolására irányul. Míg a negyvenöt évnyi kommunizmus tudományos föltárása a történészek feladata, a két diktatúra túlélő áldozatai közötti párbeszédet elősegítheti a kommunista rémtettek populáris bemutatása.
Reklám